Rynek czeka na oświadczenie OPEC – ropa najdroższa od września

06.12.2019 10:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W czwartek, 5 grudnia rozpoczęło się 177. spotkanie przedstawicieli państw OPEC w Wiedniu. Jest ono o tyle istotne, że OPEC kolejny raz może zmniejszyć wydobycie, by zlikwidować wypracowaną przez Stany Zjednoczone nadwyżkę surowca na rynku.

Tłem dla działań OPEC może być przewaga podaży nad popytem, który może być nadal kruchy ze względu na globalne spowolnienie gospodarcze i wojnę handlową. Większa podaż i mniejszy popyt to również relatywnie niższe ceny. Tymczasem państwom OPEC dla zrównoważenia swoich budżetów potrzebne są wyższe ceny ropy. Stąd taka determinacja w działaniu.

Obecne spotkanie, które rozpoczęło się 5 grudnia, zakończy się dziś (piątek, 6 grudnia), po czym spodziewane jest konkretne oświadczenie o nowych założeniach produkcji i jej cięć. Po pierwszym dniu spotkania mówiło się o tym, że OPEC zdecyduje się na wprowadzenie cięcia produkcji o kolejne 0,5 mln baryłek dziennie. W ub.r. zgodzono się na cięcie o 1,2 mln baryłek dziennie. Faktyczny spadek produkcji w ostatnim czasie wyniósł jednak od 1,5 do nawet 2,5 mln baryłek dziennie. Jak wylicza agencja Bloomberg, średnio skala cięć została przekroczona o 40 proc., co stanowi ok. 0,5 mln baryłek dziennie.

Przykład dla innych krajów, zwłaszcza Iraku, który nawet zwiększył produkcję, co nie podoba się pozostałym krajom, wyznacza Arabia Saudyjska. Saudowie, choć mieli wyznaczony limit na poziomie 10,3 mln baryłek dziennie, produkowali średnio 9,8 mln. W rezultacie przedstawiciel Arabii Saudyjskiej wręcz zagroził, że jego kraj może wrócić do poprzednich poziomów produkcji, jeśli nadal część krajów nie dostosuje się do cięć.

Rynek oczekuje dziś oficjalnego komunikatu. Jeżeli nawet będzie w nim mowa o cięciach, to mogą być one pozorne. Dlatego baczniejszą uwagę można zwrócić na to, czy w OPEC i OPEC+ pojawi się rozłam, co mogłoby skomplikować sytuację.

Wczoraj ropa WTI podrożała do najwyższego poziomu od września, przekraczając 59 USD za baryłkę. Był to jednak bardzo nietrwały ruch, który szybko został skorygowany przez podaż.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 Dec 2019 10:55

Funt brytyjski wyróżnia się na tle pozostałych walut

4 Dec 2019 10:00

Największe spadki na amerykańskiej giełdzie od września

3 Dec 2019 9:56

Waluty z antypodów w natarciu. USD traci na wartości

2 Dec 2019 10:47

Kluczowe wydarzenia tygodnia (2-8.12.2019)

29 Nov 2019 10:44

Zmienność nie rozpieszcza inwestorów

28 Nov 2019 10:40

Jest tak spokojnie, że aż strach – ogromne wyprzedanie VIX futures

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.