Popyt na złoto i srebro nie maleje

13.08.2019 11:29|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od początku roku cena złota w dolarach amerykańskich wzrosła o prawie 20 proc., a srebra o prawie 12 proc. Tylko w tym miesiącu wzrost cen przekroczył 6 proc. W czasach zwiększonej niepewności gospodarczej i politycznej kapitał kieruje się w stronę bezpiecznych aktywów, czyli m.in. metali szlachetnych.

Konflikt handlowy między USA i Chinami w ostatnim czasie eskalował, do tego pojawiły się kolejne protesty w Hongkongu, których konsekwencją było zamknięcie przez protestujących głównego lotniska w mieście. Co więcej, pojawiają się rozważania, czy władze chińskie podejmą kroki w celu uspokojenia sytuacji, co z kolei podniosłoby nerwowość na rynkach. Załamanie kursu waluty w Argentynie oraz tamtejszej giełdy po publikacji wyników prawyborów prezydenckich też mogły wpłynąć na bezpieczne aktywa – w tym złoto.

Warto także odnotować, że swoje prognozy dla złota podniósł dobrze znany inwestorom bank Goldman Sachs. Trzymiesięczna prognoza została podniesiona do 1575 USD za uncję, a sześciomiesięczne do 1600 USD. Prognozy zostały zrewidowane głównie ze względu na spór handlowy oraz deprecjację chińskiej waluty. Istotną rolę odgrywa również wzrost awersji do ryzyka i spadek rentowności obligacji, co zdaniem GS ma korzystnie wpływać na cenę złota.

Inwestorzy instytucjonalni również zwiększyli w ostatnim czasie swoje zaangażowanie w pozycje długie na kontraktach terminowych na złoto – wynika z danych komisji CFTC. Pozycje długie netto (różnica między pozycjami długimi i krótkimi) wzrosły do najwyższego poziomu od września 2016 r.

Pozycje długie netto a cena kontraktu na złoto

Pozycje długie netto a cena kontraktu na złoto. Źródło: tradingster

Wykres obrazuje silny trend, ponieważ wzrost cen jest poparty coraz większym zaangażowaniem uczestników rynków. Niemniej jednak zbliżamy się do poziomów historycznego wykupienia, co dla części inwestorów może być sygnałem do podjęcia odpowiednich kroków.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 Aug 2019 17:00

Spekulanci przestają liczyć na mocnego dolara

12 Aug 2019 10:43

Powiększa się negatywny sentyment do funta

9 Aug 2019 14:37

Kluczowe wydarzenia tygodnia (12-18 sierpnia)

9 Aug 2019 9:43

Czy funt może dalej tanieć?

8 Aug 2019 15:45

Fed pod coraz większą presją Trumpa

8 Aug 2019 11:17

Arabia Saudyjska rozmawia o możliwej interwencji na rynku ropy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.