Fatalne nastroje inwestorów w Niemczech i strefie euro

13.08.2019 15:45|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Opublikowane dziś dane dotyczące Niemiec i strefy euro pokazują dość jasno, że trudno jest znaleźć na rynku optymistów, którzy przewidywaliby poprawę koniunktury. Wręcz przeciwnie – nastroje pogarszają się z miesiąca na miesiąc do poziomów nieobserwowanych od lat.

Zwiększające się ryzyko recesji w największej gospodarce strefy euro skutecznie wpłynęło na pesymistyczną ocenę koniunktury przez inwestorów i odczyt indeksu oczekiwań instytutu ZEW (Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung – Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką z siedzibą w Mannheim). Indeks spadł w sierpniu do poziomu -44,1 pkt., co oznacza spadek aż o 19,6 pkt względem odczytu sprzed miesiąca. Co więcej, jest to czwarty miesiąc spadku indeksu ZEW z rzędu oraz najniższa publikacja od grudnia 2011 r.

Prawdopodobnie gospodarka Niemiec w drugim kwartale skurczyła się ze względu na trwającą wojnę handlową, co wpłynęło na spadek popytu i uderzyło w eksport. Wielkie firmy: Lufthansa, Daimler czy Continental ostrzegają przed pogarszającą się sytuacją. To może z kolei wpłynąć na zachowanie niemieckiego indeksu DAX dostępnego na platformie Conotoxia pod symbolem DE30.

DE30, wykres tygodniowy

DE30, wykres tygodniowy. Źródło: platforma Conotoxia

Notowania niemieckiego indeksu próbują dziś (13 sierpnia) pokonać wsparcie wyznaczone przez dołek z pierwszej połowy czerwca. Teoretycznie, jeśli atak sprzedających się powiedzie, to mogą wzrosnąć szanse na zrealizowanie formacji przypominającej podwójny szczyt.

Dziś również poznaliśmy odczyt indeksu sentymentu ekonomicznego ZEW dla całej strefy euro, który dzięki istotnej w pomiarach wadze Niemiec spadł do poziomu -43,6 pkt. Jest to również najniższa wartość 2011 r. i czwarty miesiąc spadku z rzędu. Z badań wynika, że ponad połowa ankietowanych, 53,9 proc., spodziewa się pogorszenia aktywności gospodarczej, 35,8 proc. nie oczekuje żadnych zmian, a ledwie 10,3 proc. spodziewa się poprawy.

Tak negatywny sentyment względem sytuacji gospodarczej może wywierać presję na Europejskim Banku Centralnym i oczekiwaniach bardziej zdecydowanego luzowania polityki monetarnej. Najbliższe posiedzenie EBC 12 września.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Aug 2019 11:29

Popyt na złoto i srebro nie maleje

12 Aug 2019 17:00

Spekulanci przestają liczyć na mocnego dolara

12 Aug 2019 10:43

Powiększa się negatywny sentyment do funta

9 Aug 2019 14:37

Kluczowe wydarzenia tygodnia (12-18 sierpnia)

9 Aug 2019 9:43

Czy funt może dalej tanieć?

8 Aug 2019 15:45

Fed pod coraz większą presją Trumpa

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.