Europejski Bank Centralny uruchamia Pandemiczny Program Skupu

19.03.2020 10:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Europejski Bank Centralny na nadzwyczajnym posiedzeniu uruchomił program zakupu aktywów o wartości 750 miliardów euro. Ten ruch zdaje się uspokajać inwestorów.

EBC zakończył swoje regularne posiedzenie 12 marca. Wtedy też rynek bardzo mocno zawiódł się na działaniach banku, który nawet nie obniżył stóp procentowych, ale wprowadził program LTRO na nieznaczną kwotę – jak się teraz okazuje.

Działania pozostałych banków centralnych i rządów są prowadzone na tak gigantyczną skalę, że ubiegłotygodniowe zapowiedzi Europejskiego Banku Centralnego wyglądały jak kropla w morzu. Stąd prawdopodobnie 18 marca wieczorem zapadła istotna decyzja. EBC sięgnął po ciężkie działa do walki z ekonomicznymi skutkami pandemii.

EBC uruchomił nowy program zakupu aktywów o wartości 750 miliardów euro. Bank będzie kupował dług rządowy oraz korporacyjny na pewno nie krócej niż do końca roku. Celem działań jest zapewnienie, że wszystkie sektory gospodarki – w tym pracownicy, przedsiębiorcy, banki i rządy – skorzystają ze wspierających warunków finansowania, które umożliwią im zamortyzowanie szoku. Europejski Bank Centralny zobowiązał się również do zwiększenia programów zakupu aktywów i dostosowania ich składu, tak długo, jak to konieczne. Nazwa tego programu to Pandemiczny Program Awaryjnego Skupu (Pandemic Emergency Purchase Programme – PEPP).

Program potrwa przynajmniej do końca 2020 r. Jeśli nawet epidemia skończy się szybciej, to do grudnia EBC będzie nadal działać. Jeśli z kolei epidemia potrwa dłużej, albo warunki gospodarcze nie poprawią się tak szybko, to EBC będzie mógł przesunąć termin zamknięcia programu.

Rynki akcji zdają się reagować pozytywnie na nową inicjatywę w strefie euro, o czym mogą świadczyć ruchy na giełdach. Zwiększenie płynności finansowej jest w tym momencie bardzo pożądane i może uspokoić panikujących inwestorów. Stąd też niewykluczone, że w najbliższym czasie może pojawić się uspokojenie na rynkach w postaci trendów bocznych, ale mimo wszystko wciąż o podwyższonej zmienności.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 Mar 2020 10:55

Funt brytyjski pod presją. 1,2000 może być kluczowym poziomem

17 Mar 2020 11:01

Rządy i banki centralny próbują ratować gospodarki

16 Mar 2020 10:09

Potężne działania Fed nie uratowały rynków

13 Mar 2020 16:39

Kluczowe wydarzenia tygodnia (16-22.03.20)

13 Mar 2020 9:43

FED i RBA próbują ratować rynki operacjami repo

12 Mar 2020 15:07

Europejski Bank Centralny zawiódł inwestorów

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.