Ceny ropy szukają dna. Mocarstwa bliżej porozumienia?

02.04.2020 09:52|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Zerwanie rozmów w ramach porozumienia OPEC+, co wydarzyło się na początku marca br., wstrząsnęło rynkiem ropy naftowej. Przypomnijmy, że chodziło o osiągnięcie konsensusu wobec dalszych cięć produkcji surowca, ponieważ zdecydowanie zmalał popyt na ropę przez epidemię koronawirusa, która unieruchomiła chińską gospodarkę. Rosja nie przystała na propozycję Arabii Saudyjskiej i zerwała rozmowy, obawiając się, że udział USA w światowym rynku jeszcze bardziej wzrośnie.

Po zerwaniu rozmów i de facto rozpadzie OPEC+ cena ropy runęła z 40 do prawie 20 USD za baryłkę. Od tamtego czasu ceny pogłębiają dno, ponieważ wciąż spada popyt na ropę naftową ze względu na coraz większe i coraz dłuższe ograniczenia w światowej gospodarce spowodowane epidemią Covid-19. Pojawiły się prognozy wskazujące na to, że cena ropy może spaść aż do 10 USD za baryłkę.

Magazyny ropy są obecnie wypełnione, pustych tankowców podobno także brakuje, gdyż też już są napełnione surowcem. Zapasy ropy, według danych EIA, wzrosły w USA w ubiegłym tygodniu najbardziej od 2016 r. Pojawiła się jednak informacja, że chińska gospodarka, wznawiając normalne funkcjonowanie, zaczną kupować ropę dla swoich rezerw państwowych. To czynnik pro popytowy na tym rynku.

Pozytywne sygnały płyną także z Białego Domu. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że zaprosił amerykańskich przedstawicieli przemysłu naftowego, aby omówić sposoby pomocy w związku ze spustoszeniem w branży spowodowanym przez zmniejszenie popytu na energię podczas wybuchu epidemii i wojny cenowej między Arabią Saudyjską a Rosją. Trump dodał, że ostatnio rozmawiał z przywódcami Rosji i Arabii Saudyjskiej i wierzy, że oba kraje zawrą umowę o zakończeniu wojny cenowej w ciągu kilku dni. To z kolei może obniżyć produkcję i podnieść cenę ropy naftowej.

Sytuacja zdaje się wymagać pilnych działań, ponieważ Arabia Saudyjska, jak zapowiedziała na początku marca, produkuje pełną parą. Dwa źródła branżowe podały, że podaż ropy w Arabii Saudyjskiej wzrosła w środę do rekordowego poziomu ponad 12 milionów baryłek dziennie, mimo że przez wybuch pandemii spadł popyt na surowiec, a Stany Zjednoczone starają się wywierać presję na królestwo, aby przestało zalewać rynek ropą.

Dziś o poranku cena ropy WTI rośnie o około 6 proc., a ropy Brent o około 8 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Apr 2020 11:15

Kolejne fatalne dane z gospodarek. Indeksy giełdowe pod presją

31 Mar 2020 9:30

Jednorazowe umocnienie dolara na koniec kwartału?

30 Mar 2020 9:33

Najlepszy poniedziałek na giełdach od czterech tygodni

27 Mar 2020 15:34

Kluczowe wydarzenia tygodnia (30.03-05.04.2020)

27 Mar 2020 9:54

Gospodarka USA i jej waluta mogą nie mieć przed sobą świetlanej przyszłości

26 Mar 2020 11:05

Jest zgoda na 2 bln USD dla amerykańskiej gospodarki. Rynek czeka na szokujące dane z USA

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.