Wpływ krachu kryptowalut na inwestorów indywidualnych

20.05.2022 15:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rozrastający się w czasie pandemii rynek kryptowalut, łatwość zakupu cyfrowych aktywów oraz duża zmienność ich cen mogły przyciągać inwestorów indywidualnych. Obecnie jednak na rynku kryptowalut nastały ciężkie czasy, porównywalne do pęknięcia dot-com bubble czy upadku Lehman Brothers. Jak to mogło wpłynąć na inwestorów indywidualnych w USA?

Według szacunków Goldman Sachs amerykańskie gospodarstwa domowe mogą posiadać około jednej trzeciej globalnego rynku kryptowalut. Nie oznacza to jednak, że ostatnie spadki mogą mieć istotny wpływ na gospodarkę i inwestorów indywidualnych. Ogólna wartość gospodarstw domowych wynosiła w ubiegłym roku 150 bilionów dolarów, a wartość rynku kryptowalut spadła z kolei z poziomu ok. 3 bln do 1,3 bln USD – wynika z danych GS.

W obliczu spadku wartości kryptowalut i rynku akcji ekonomiści i obserwatorzy rynku próbują oszacować, jak bardzo może to uderzyć w amerykańskiego konsumenta. Jedno z badań wykazało, że każdy dolar stracony na akcjach prowadzi do zmniejszenia wydatków o 3 centy. Po pięciomiesięcznym tąpnięciu oznacza to utratę ok. 300 mld USD w tym roku. Wpływ na bogactwo Amerykanów jest przedmiotem szczególnej uwagi, ponieważ wydatki konsumpcyjne stanowią 70 proc. PKB USA, a wiele osób na Wall Street przewiduje, że gospodarka może wkrótce wpaść w recesję – podaje Goldman Sachs.

Według Goldman Sachs udziały w kryptowalutach stanowią zaledwie 0,3 proc. wartości netto gospodarstw domowych. To niewiele w porównaniu z akcjami, które na koniec 2021 r. stanowiły ok. 33 proc. Ich ostatnie spadki cen prawdopodobnie zmniejszyły wartość netto gospodarstw domowych o ok. 8 bln USD. Tym samym to zmiany cen akcji mogą być bardziej istotnym czynnikiem wpływającym na zachowania konsumentów i odwrócony efekt majątkowy niż kryptowaluty, które w świetle tych danych są niszowym rynkiem.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 May 2022 12:13

Kapitulacja dolara amerykańskiego?

19 May 2022 12:12

Rynki boją się recesji?

18 May 2022 10:28

Czego boją się inwestorzy?

17 May 2022 9:50

Australia z dalszymi podwyżkami na horyzoncie

16 May 2022 9:21

Tydzień pełen istotnych danych gospodarczych

13 May 2022 16:36

Poprawa nastrojów na koniec tygodnia

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.