Początek tygodnia ze wzrostami na giełdach i silniejszym dolarem

01.03.2021 11:45|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Amerykańska waluta na początku marca kontynuuje umocnienie, które mogliśmy obserwować na koniec ubiegłego tygodnia. Do silniejszego USD wydają się dołączać również wzrosty na głównych parkietach giełdowych, kontynuacja zwyżkowego trendu na rynku ropy oraz odbicie na rynku kryptowalut.

Indeks dolara amerykańskiego zdaje się zwyżkować w poniedziałek, przekraczając 91 pkt, co jest najwyższym poziomem zamknięcia od 4 lutego. Inwestorzy zdają się spoglądać na spadek rentowności obligacji skarbowych oraz wzrost ich cen wraz z perspektywami szybkiego ożywienia gospodarczego i większego wsparcia politycznego w celu podtrzymania ożywienia gospodarczego w USA. Izba Reprezentantów zatwierdziła pakiet pomocowy prezydenta Joe Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów, który zawiera dodatkowe czeki w wysokości 1400 dolarów dla większości Amerykanów. Ustawa trafi teraz do Senatu.

W rezultacie umocnienia USD kurs EUR/USD spadł poniżej 1,2050, ponieważ inwestorzy pozostają dość ostrożni przed kluczowymi wystąpieniami kilku przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, w tym przed wypowiedzią prezes EBC Christine Lagarde. Spośród członków zarządu EBC Yannis Stournaras otwarcie wezwał w piątek do zwiększenia tempa skupu obligacji. Również Philip Lane i Isabel Schnabel zasygnalizowali, że bank centralny jest gotowy do udzielenia większego wsparcia, jeśli rosnące rentowności zaszkodzą ożywieniu w strefie euro.

W ubiegłym tygodniu euro osiągnęło jednomiesięczny szczyt dzięki optymizmowi związanemu z zakończeniem restrykcji i ponownym otwarciem gospodarek. Temat rosnących rentowności obligacji w Europie został już podniesiony. W Stanach Zjednoczonych przedstawiciele Fed jeszcze się do niego nie odnieśli. Zatem kluczowe może być aktualnie to, jak będzie prezentować się dywergencja w podejściu do tego tematu po obu stronach Atlantyku.

Na froncie danych makroekonomicznych opublikowany wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro został zrewidowany w górę do najwyższego poziomu od trzech lat i wyniósł w lutym 2021 r. 57,9 pkt. W styczniu odczyt był na poziomie 54,8 pkt. Produkcja i nowe zamówienia wzrosły wraz z zatrudnieniem, które poprawiło się po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

Najnowsze dane wykazały drugie co do wielkości pogorszenie czasu realizacji zamówień w 24-letniej historii publikacji tego wskaźnika przez IHS Markit. Na froncie cenowym inflacja kosztów produkcji osiągnęła poziom niemal najwyższy od dekady, podczas gdy ceny produkcji wzrosły w najsilniejszym tempie od kwietnia 2018 r. Oczekiwania nadal się umacniają, a najnowsze badanie wykazało, że optymizm osiągnął najwyższy poziom od połowy 2012 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Feb 2021 17:10

Korekcyjny tydzień na rynku kryptowalut

26 Feb 2021 11:41

Koniec tygodnia z silnym zwrotem w stronę USD

25 Feb 2021 12:48

Rentowności obligacji i ich możliwy wpływ na rynek walutowy

24 Feb 2021 11:21

Funt, złoto i kryptowaluty – ciekawsze rynki końca lutego

23 Feb 2021 11:45

Bezprecedensowe wydarzenia na rynku kryptowalut

22 Feb 2021 12:14

Rosnące rentowności straszą giełdowe byki

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.