Mocny dolar nie sprzyja notowaniom złota

16.10.2020 11:46|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Upływający tydzień, choć pełen niepewności i lokalnej zmienności, nie przynosi jak na razie istotnych zmian procentowych wielu klas aktywów w relacji do tygodnia ubiegłego. Większość zmian tydzień do tygodnia wydaje się niewielka w porównaniu do skali wydarzeń związanych z epidemią.

Wspomniany w tytule dolar amerykański zdaje się zyskiwać w tym tygodniu 0,7 proc. i wydaje się najsilniejszy z głównych walut świata. W rezultacie amerykańska waluta dość szybko odrabia straty, które poniosła we wcześniejszych dwóch tygodniach.
Może się to wiązać ze wciąż dużą niepewnością i wyczekiwaniem na decyzje w sprawie programu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki, terminu jego uruchomienia oraz kwoty, która będzie przeznaczona na pomoc gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom. USD może też zyskiwać przez słabość innych walut, ponieważ rośnie liczba zakażeń i dalszych ograniczeń w Europie, utrzymuje się niepewność w sprawie umowy handlowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i brexitu, a także podejmowana jest próba deprecjacji juana przez PBoC (Ludowy Bank Chin). Tymczasem w USA prezydent Donald Trump zapowiedział, że żadnego lockdownu nie będzie.

Silniejszy dolar zdaje się nie sprzyjać rynkom złota czy srebra. Metale, które są wyceniane na globalnych rynkach w amerykańskiej walucie, mogą tracić na wartości. W tym tygodniu złoto odnotowuje spadek porównywalny ze skalą umocnienia USD. Mowa o zniżce o niecałe 0,6 proc. Znacznie więcej traciło w tym tygodniu srebro, które wydaje się przecenione o prawie 2,4 proc.

Na polu surowców energetycznych zarówno ropa naftowa, jak i gaz naturalny podrożały o nieco ponad 1 proc., choć NAT GAS znajduje się już na najwyższych poziomach od początku 2019 r.

Tymczasem indeksy giełdowe, mimo trwającego sezonu wyników w USA, wzrostu infekcji i obostrzeń w Europie czy braku planu ratunkowego dla gospodarki USA, niewiele zmieniły się w relacji tygodniowej. Indeks S&P 500 jest w skali tygodnia w miejscu, w którym był na zamknięciu w ubiegły piątek. O 1,5 proc. wyżej znajduje się indeks Nasdaq 100, z kolei niemiecki DAX wypada 2 proc. poniżej poziomów z tygodnia poprzedniego.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 Oct 2020 11:22

Spadki na giełdach przyspieszają. Restrykcje wracają

14 Oct 2020 11:38

Coraz większe wahania funta szterlinga

13 Oct 2020 11:28

Przerwane prace nad szczepionką i oczekiwanie na sezon wyników w USA

12 Oct 2020 10:52

Dobra passa na giełdach trwa. Rynek czeka na wystąpienie szefowej EBC

9 Oct 2020 15:55

Dolar kanadyjski wyrasta na jedną z silniejszych walut

9 Oct 2020 10:58

Ropa drożeje wraz z nadejściem huraganu Delta. Produkcja w Zatoce Meksykańskiej sparaliżowana

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.