Zmienność nie rozpieszcza inwestorów

17.01.2020 12:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Zmienność na rynku walutowym jest tematem numer jeden dla wielu inwestorów. To od zmienności często zależy to, jaką strategię inwestycyjną się wybierze, jak duże trendy mogą się potencjalnie pojawić i jakich możliwych zasięgów ruchów ceny oczekiwać. Co więcej, do zmienności małej lub dużej można się przyzwyczaić, albo opracować na jej podstawie strategie tradingowe.

Obecnie, gdy zdecydowana większość światowych banków centralnych prowadzi bardzo luźną politykę monetarną, a różnice w stopach procentowych są relatywnie niewielkie w porównaniu do historycznych wartości, zmienność na rynku forex wydaje się na tym cierpieć. Innymi słowy, działania banków centralnych zdają się wpływać na spadek zmienności na rynku walutowym, a inwestorzy nie zakładają obecnie, żeby zakresy wahań miały istotnie wzrosnąć w przyszłości – według danych z rynku opcji walutowych.

Wczoraj (16 stycznia) pisaliśmy o tym, że implikowana zmienność dla pary USD/JPY spadła do najniższego poziomu w historii. Zmienność implikowana dla rocznych opcji na parę USD/JPY spadała dziewiąty dzień z rzędu do historycznie niskiego poziomu 6,14. Tymczasem na parze EUR/USD zmienność implikowana dla opcji sześciomiesięcznych spadła również do nowego rekordowo niskiego poziomu 4,78 proc. Z kolei tygodniowa oczekiwana zmienność jest na poziomie 4,07 proc. przy średniej z poprzedniego roku równej 5,10 proc.

Coraz niższa zmienność na rynku walutowym może z jednej strony uśpić czujność inwestorów, którzy przyzwyczają się do niewielkich zmian kursów i jakikolwiek wzrost zmienności może prowadzić potencjalnie do paniki na rynku. Z kolei z drugiej strony spadek zmienności na rynku walutowym może przyczynić się do wzrostu zainteresowania sytuacją na rynku surowców czy chociażby na indeksach giełdowych, które na Wall Street biją kolejne rekordy.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Jan 2020 10:12

Umowa podpisana. Strachu na rynkach jeszcze mniej

15 Jan 2020 11:00

W oczekiwaniu na podpisanie fazy pierwszej umowy handlowej

14 Jan 2020 9:58

Złoto straci swój blask?

13 Jan 2020 11:54

Kluczowe wydarzenia tygodnia (13-19.01.2020)

23 Dec 2019 1:27

Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29.12.19)

20 Dec 2019 12:05

Ropa naftowa drożeje trzeci tydzień z rzędu

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.