Złoto straci swój blask?

14.01.2020 09:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W 2019 r. inwestycja w złoto mogła uchodzić za jedną lepszych, ponieważ tylko w okresie od maja do sierpnia cena uncji kruszcu wyrażona w dolarach amerykańskich wzrosła o ok. 20 proc. Tymczasem od sierpnia 2018 r. do maksimum ze stycznia 2020 r. wzrost wyniósł ponad 30 proc., co uczyniło rynek złota jednym z popularniejszych zarówno wśród inwestorów, jak i w mass mediach. Czy zatem złoto może stracić swój blask?

Wraz z tak pokaźnym wzrostem ceny rosły również pozycje długie wśród inwestorów spekulacyjnie nastawionych do rynku złota, co wynika bezpośrednio z raportów Commitments of Traders publikowanych przez amerykańską komisję CFTC. Żeby zobrazować skalę wzrostu pozycji długich netto, cofnijmy się do października 2018 r., kiedy to panowały bardzo niedźwiedzie nastroje, a pozycje długie netto wynosiły minus 38 tys. wśród inwestorów niekomercyjnych. Od tamtego czasu do pierwszej połowy stycznia 2020 r. pozycje długie netto wzrosły do prawie 330 tys. kontraktów. Tak silnego wzrostu nie obserwowaliśmy na tym rynku przez całą dekadę.

Na wykresie cen złota wyrażanych w dolarach amerykańskich od września 2018 r. do początku stycznia br. widać, że możemy mieć do czynienia z potencjalnym zakończeniem fali wzrostowej. Ostatnie dynamiczne wybicie ceny nad poziom 1600 USD wraz z następującym po tym równie szybkim spadkiem, w dodatku na rynku kontraktów terminowych z podwyższonym wolumenem obrotów, wydaje się częściową realizacją zysków z wcześniejszych pozycji długich.

Należy wspomnieć o największym wykupie na rynku złota od lipca 2016 r. Wtedy też spekulanci na rynku kontraktów terminowych mieli podobną do stanu ze stycznia br. liczbę otwartych pozycji długich.

gold
Pozycje długie na kontrakcie terminowym na złoto wśród inwestorów niekomercyjnych. Źródło: tradingster.com

Jeśli zatem realizacja zysków, a jest przecież co realizować, pogłębi się, to możliwe, że cena złota może spadać w stronę 1450 USD za uncję.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Jan 2020 11:54

Kluczowe wydarzenia tygodnia (13-19.01.2020)

23 Dec 2019 1:27

Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29.12.19)

20 Dec 2019 12:05

Ropa naftowa drożeje trzeci tydzień z rzędu

19 Dec 2019 12:39

Koniec ujemnych stóp procentowych w Szwecji

18 Dec 2019 12:36

Trwa realizacja zysków na kontraktach terminowych na USD

17 Dec 2019 10:16

Kolejne rekordy na Wall Street wraz ze znacznym spadkiem VIX futures

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.