Wojna handlowa przeniosła się do Europy i uderzyła w indeksy giełdowe

03.10.2019 10:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W październiku 2019 r. ma się otworzyć nowy front wojny handlowej, którą Stany Zjednoczone zapoczątkowały, nakładając cła na chińskie produkty. Teraz mają do nich dołączyć produkty europejskie na szeroką skalę. Wojna handlowa zatacza coraz szersze kręgi, co może jeszcze bardziej pogrążyć europejską gospodarkę, która i tak jest w nie najlepszym stanie.

Przypomnijmy, że cały spór między USA i Europą trwa już wiele lat i dotyczy oskarżeń o nielegalną pomoc państwową dla europejskiego koncernu Airbusa, co miało uderzyć w interesy amerykańskiego Boeinga. Strony oskarżały się wzajemnie o nielegalne subwencje, które finalnie miały podnieść konkurencyjność i udział w rynku. Ponieważ chodzi o rynek lotniczy, to sprawa dotyczyła ogromnych pieniędzy, które zdaniem prezydenta Donalda Trumpa stracił Boeing, bo Airbus był nielegalnie dotowany. Wczoraj potwierdziła to Światowa Organizacja Handlu (WTO), a więc za nielegalne subwencje i straty amerykańskiego koncernu Stany Zjednoczone dostały zielone światło na nałożenie ceł na europejskie produkty warte 7,5 mld USD.

W rezultacie od 18 października mają zostać nałożone 25-procentowe cła na setki produktów przemysłowych i rolnych z UE. Cła są skierowane głównie na produkty pochodzące z państw, które są odpowiedzialne za subwencje dla Airbusa, a więc z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo nałożono cła w wysokości 10 proc. na samoloty pochodzące z UE, ale oszczędzono rynek motoryzacyjny, który jest najistotniejszy dla największej europejskiej gospodarki, czyli Niemiec.

Na rozszerzającą się wojnę handlową reakcja rynku była natychmiastowa – silne spadki cen akcji i w rezultacie indeksów giełdowych od USA po Europę i Azję. Niemiecki indeks DAX od dawna nie zaliczył tak słabej sesji, jak wczoraj.

DAX indeks

DAX (DE30 CFD) wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia

Z perspektywy wykresu DAX zatrzymał się pod linią trendu spadkowego, która skutecznie zatrzymała wcześniejszy rajd. Wydaje się, że dopiero jej pokonanie mogłoby doprowadzić do większych wzrostów. Tymczasem dla obecnego spadku celem może być średnia 200-sesyjna oraz poziom kolejnego wsparcia w rejonie 11280 pkt.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 Oct 2019 12:13

Czerwień na amerykańskim parkiecie. Najsilniejsze spadki od sierpnia

1 Oct 2019 11:34

Kurs AUD/USD blisko 10-letnich minimów

30 Sep 2019 10:55

Kluczowe wydarzenia tygodnia (30.09-06.10)

27 Sep 2019 10:06

Euro pogłębiło dwuletnie minima - luka po wyborach we Francji w centrum uwagi

26 Sep 2019 10:32

Dolar nowozelandzki jedną z ciekawszych walut

25 Sep 2019 11:08

NZD mocniejszy po decyzji banku centralnego

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.