Trump znów zatrząsł rynkami

26.08.2019 10:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ostatni tydzień sierpnia rozpoczął się od niemałego wstrząsu na wielu rynkach zarówno akcji, jak i walut czy obligacji. Głównym rozgrywającym stał się ponownie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i prowadzona przez niego wojna handlowa z Chinami.

W piątek 23 sierpnia po godz. 23 Donald Trump ogłosił podwyżkę ceł na chińskie produkty. Stało się to po tym, gdy również w piątek Chiny wprowadziły cła odwetowe na amerykańskie produkty warte 75 mld dolarów. Trump oświadczył, że Chiny nie powinny były wprowadzać nowych ceł na amerykańskie produkty. W konsekwencji od 1 października chińskie towary warte 250 mld USD, które są obecnie opodatkowane według stawki 25 proc., będą opodatkowane według stawki 30 proc. Ponadto pozostałe produkty z Chin warte 300 mld dol., które były opodatkowane od 1 września stawką 10 proc., będą teraz opodatkowane 15-procentowym cłem.

Takie informacje już po zamknięciu notowań w piątek uderzyły w rynki z wielkim impetem na początku ostatniego tygodnia sierpnia. Kurs USD/JPY spadł w nocy poniżej poziomu 105,00 jenów za dolara, pokonując minimum po gwałtownym załamaniu notowań na początku tego roku. W rezultacie zobaczyliśmy najniższy poziom od trzech lat. Kurs AUD/USD spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Kurs NZD/USD runął o ponad 1 proc. do najniższego poziomu od września 2015 r. Z kolei na rynku amerykańskich obligacji rentowność 10-latek znalazła się na najniższym poziomie sierpnia 2016 r., spadając do okolic 1,47 proc.

Wytchnienie dla inwestorów przyniosło oświadczenie, które napłynęło z Chin. Chiński wicepremier Liu powiedział mediom, że Chiny są skłonne rozwiązać problem poprzez spokojny dialog. Dodał, że Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się ograniczeniom technologicznym i protekcjonizmowi w handlu. Dziś o poranku również Donald Trump poinformował, że Chiny chcą wznowić rozmowy handlowe. To uspokoiło nastroje na rynkach, a gwałtownie spadające w nocy notowania zaczęły zawracać.

Zmienność o poranku była ponadprzeciętna i wydaje się, że nadal można oczekiwać przepychanek między USA i Chinami, a także wywierania presji na Fed ze strony Trumpa, który retorycznie pytał, kto jest większym wrogiem, czy Jerome Powell, który nie chce obniżać stóp procentowych mocno i szybko, czy prezydent Chin.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 Aug 2019 15:20

Kluczowe wydarzenia tygodnia (26-30 sierpnia)

23 Aug 2019 12:49

Co powie szef Rezerwy Federalnej?

23 Aug 2019 10:14

Dolar nowozelandzki liderem wzrostów

22 Aug 2019 16:08

Złoty wciąż pod presją. RPP nie widziała przesłanek, by podnieść stopy procentowe

22 Aug 2019 13:13

Złoto – rynek, na który trzeba uważać

22 Aug 2019 10:30

Cięcie stóp procentowych – tak na wszelki wypadek

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.