Spekulanci przestają liczyć na mocnego dolara

12.08.2019 17:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Amerykańska waluta ma za sobą bardzo udany 2018 r. oraz pierwszą połowę 2019 r. W tym okresie kontrakt terminowy na indeks dolara podrożał o blisko 12 proc. do poziomu ok. 100 pkt. Niemniej jednak od kwietnia indeks ma coraz większe problemy z kontynuacją wcześniejszych wzrostów.

W skład indeksu dolara amerykańskiego wchodzą w ponad 57 proc. euro, w ponad 13 proc. japoński jen i w niemal 12 proc. funt brytyjski. Pozostałe waluty w składzie to dolar kanadyjski, korona szwedzka i frank szwajcarski. Wcześniej wydawało się, że jednym z głównych czynników, który przyczynił się do aprecjacji USD, może być dalsze zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed. To nastawienie jednak z końcem roku się zmieniło, a teraz wręcz wiemy, że o podwyżkach nie ma mowy. Rynek i inwestorzy licytują się za to, ile ma się pojawić obniżek stóp procentowych. To z kolei może uderzyć w dolara.

Spekulanci (fundusze lewarowane) już od początku lipca zmniejszają swoje oczekiwania wobec dalszego wzrostu notowań indeksu dolara. Pozycje długie netto (różnica między pozycjami długimi i krótkimi) spadły w ubiegłym tygodniu do najniższego poziomu od końca maja. Co ważniejsze, spadek nastąpił wraz ze wzrostem notowań dolara amerykańskiego.

Kontrakt na indeks dolara amerykańskiego i pozycje długie netto funduszy lewarowanych

Kontrakt na indeks dolara amerykańskiego i pozycje długie netto funduszy lewarowanych. Źródło: tradingster

Obserwowana rozbieżność między pozycjonowaniem a kontraktem terminowym może być zinterpretowana jako niechęć do kupna kontraktów po tak wysokich cenach. Co więcej, może następować proces zamykania wcześniejszych pozycji, których zadaniem było zarobienie na umocnieniu amerykańskiej waluty.

Warto dodać, że obserwowana rozbieżność tworzy się już łącznie osiem miesięcy. Na początku 2019 r. odnotowano najwięcej pozycji długich netto i od tego czasu zaczęły one spadać przy nadal wysokiej cenie dolara.

Jeśli dolar miałby tanieć, bo np. Rezerwa Federalna złagodziłaby politykę monetarną bardziej radykalnie, niż wcześniej sądzono, z racji składu indeksu dolara mogłoby to mieć największe przełożenie na główną parę walutową EUR/USD. Z kolei dzięki korelacji i relatywnie niewielkiej zmienności na parze EUR/PLN mogłby to także wpłynąć na kurs USD/PLN, który próbuje zawrócić z dwuletnich szczytów.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 Aug 2019 10:43

Powiększa się negatywny sentyment do funta

9 Aug 2019 14:37

Kluczowe wydarzenia tygodnia (12-18 sierpnia)

9 Aug 2019 9:43

Czy funt może dalej tanieć?

8 Aug 2019 15:45

Fed pod coraz większą presją Trumpa

8 Aug 2019 11:17

Arabia Saudyjska rozmawia o możliwej interwencji na rynku ropy

7 Aug 2019 15:52

Rynek długu w centrum uwagi

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.