Rządy i banki centralny próbują ratować gospodarki

17.03.2020 11:01|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Na całym świecie trwa akcja ratowania całych gospodarek przez bezprecedensowe posunięcia i banków centralnych i rządów. Do niestandardowych działań przełączył się także Narodowy Bank Polski, który ogłosił m.in. skup obligacji skarbowych na rynku wtórnym, by zwiększyć płynność finansową. Kolejne działania podejmują też Nowa Zelandia, Australia czy Wielka Brytania.

W opublikowanym 16 marca oświadczeniu Narodowego Banku Polskiego znalazł się następujący zapis „Wdrożymy także na dużą skalę zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co zmieni długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym. Skutkiem tych operacji powinno być także utrzymanie płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych. Wprowadzimy kredyt wekslowy dla banków, który – podobnie jak program TLTRO wprowadzony przez EBC – będzie umożliwiać refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom sektora niefinansowego.” Jest to działanie bezprecedensowe, ale w obecnych okolicznościach konieczne, do prawidłowego funkcjonowania rynku. Co więcej, zarząd NBP rekomenduje Radzie Polityki Pieniężnej obniżkę stóp procentowych, co może mieć miejsce już 17 marca podczas jednodniowego posiedzenia RPP. Rada może obniżyć główną stopą procentową nawet o 50 pkt bazowych z 1,5 proc. do 1,00 proc.

Złoty już zdaje się reagować na luzowanie polityki monetarnej w Polsce. Kurs EUR/PLN podniósł się w okolice 4,48, czyli do najwyższego poziomu od grudnia 2016 r. Tymczasem dolar umocnił się powyżej poziomu 4 PLN, do 4,03, co jest najwyższym poziomem od marca 2017 r. Spoglądając na historyczną zmienność, zwłaszcza pary EUR/PLN, to skala osłabienia złotego wydaje się bardzo duża, ale też i działania NBP są ponadprzeciętne.

Dolar nowozelandzki nieznacznie umocnił się do dolara amerykańskiego po informacjach o wprowadzeniu rządowego pakietu pomocowego dla gospodarki. Minister finansów Nowej Zelandii wdrożył pakiet o wartości 4 proc. PKB o wartości 12,1 mld NZD. Prawie połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na wsparcie przedsiębiorstw i pensji dla pracowników w każdym sektorze i każdym regionie NZ.

Narasta presja na rząd w Wielkiej Brytanii, gdzie brytyjski indeks FTSE 100 (UK100 na platformie Conotoxia) zamknął się w poniedziałek, 16 marca na najniższym poziomie od ośmiu lat. Opinia publiczna i rynki oczekują, że Kanclerz Skarbu UK ogłosi dziś, 17 marca pakiet wsparcia dla firm dotkniętych epidemią, aby chronić miejsca pracy. Funt brytyjski wydaje się kontynuować kilkudniowy trend spadkowy, a w relacji do dolara jest najsłabszy od października 2019 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Mar 2020 10:09

Potężne działania Fed nie uratowały rynków

13 Mar 2020 16:39

Kluczowe wydarzenia tygodnia (16-22.03.20)

13 Mar 2020 9:43

FED i RBA próbują ratować rynki operacjami repo

12 Mar 2020 15:07

Europejski Bank Centralny zawiódł inwestorów

12 Mar 2020 10:15

Armagedon na rynkach finansowych. Oczekiwanie na EBC

11 Mar 2020 10:01

Rynki bez kierunku z ogromną zmiennością w tle

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.