Następne luzowanie ilościowe (QE) w Australii?

27.11.2019 10:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kolejnym krajem, który miałby uruchomić program luzowania ilościowego, czyli quantitative easing, może być Australia – wynika z najnowszej opinii Westpac, czyli jednego z najstarszych banków w Australii. Informacje te nieznacznie wpłynęły na kurs AUD/USD, lekko osłabiając australijską walutę.

Obecnie główna stopa procentowa w Australii wynosi 0,75 proc. Była ona obniżana już trzykrotnie od czerwca br. Wg Rady banku centralnego Australii globalne zmiany uzasadniają dłuższy okres niskich stóp procentowych, aby osiągnąć pełne zatrudnienie i cel inflacyjny. Tymczasem wspomniany bank Westpac ma zupełnie inne zdanie na ten temat.

Z opublikowanych informacji wynika, że stopy procentowe w Australii mają spaść do poziomu 0,25 proc. w czerwcu 2020 r. Rozpoczęcie programu QE miałoby nastąpić już w drugiej połowie 2020 r., a więc zaraz po obniżkach stóp procentowych. Skąd taki scenariusz? Otóż we wtorek przemawiał szef RBA Philip Lowe, który powiedział, że QE staje się możliwością do rozważenia przy stopie procentowej na poziomie 0,25 proc. Lowe dodał jednak, że próg dla wprowadzenia takiego programu stymulacyjnego dla gospodarki nie został jeszcze osiągnięty i jest mało prawdopodobne, aby do tego doszło w najbliższym czasie.

Westpac utrzymuje, że RBA zdecyduje się na cięcie w lutym, a następnie w czerwcu 2020 r. Bank miałby też wprowadzić QE na początku o wartości 2-3 mld AUD miesięcznie, co może mocniej wpłynąć na gospodarkę niż obniżki stóp procentowych.

aud
AUD/USD, wykres dzienny. Platforma Conotoxia

Do ewentualnego wprowadzenia QE jeszcze długa droga, a tymczasem obecnie kurs AUD/USD pozostaje wciąż w konsolidacji, która przypomina formację trójkąta. Jego górne ograniczenie nadal stanowi potencjalny opór dla rynku, a jego dolne ograniczenie było wsparciem dla kupujących od początku roku. Pozostaje zatem nadal wyczekiwać na potencjalne wybicie z opisywanej formacji, gdyż dopiero wtedy może pojawić się kolejny większy trend.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Nov 2019 10:03

Dolar porzucany przez inwestorów

25 Nov 2019 11:22

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25.11-01.12.2019)

22 Nov 2019 10:01

Najmniej chętnych do kupna dolara od lipca

21 Nov 2019 11:09

FOMC i negocjacje handlowe bez większego wpływu na rynek

20 Nov 2019 10:08

Złoty koryguje ostatnią falę aprecjacji

19 Nov 2019 10:20

RBA rozważał cięcie stóp procentowych – stabilizacja AUD

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.