MFW tnie prognozy wzrostu gospodarczego dla światowej gospodarki

16.10.2019 10:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tak niskiego wzrostu PKB dla światowej gospodarki Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie prognozował od czasu kryzysu finansowego dekadę temu. Najnowsze założenia MFW wskazują jednak, że rok 2019 ma być tym najgorszym i już w 2020 r. czeka nas poprawa koniunktury.

Jak wynika z październikowej publikacji pt. World Economic Outlook, globalna gospodarka przeżywa okres zsynchronizowanego spowolnienia. Osłabiają się zarówno gospodarki rozwinięte, jak i rozwijające się. Zdaniem MFW w 2019 r. PKB dla światowej gospodarki ma wzrosnąć o 3 proc., co oznacza cięcie prognozy z 3,2 proc. w lipcu. Z kolei w 2020 r. PKB ma wzrosnąć do 3,4 proc., co również oznacza obniżenie prognozy z 3,5 proc. Są to najniższe prognozy gospodarcze od 2009 r.

Gospodarki rozwinięte w 2019 i 2020 r. mają wykazać tempo wzrostu na poziomie 1,7 proc., gospodarki rozwijające się w 2019 r. mają wzrosnąć o 3,9, a w 2020 r. o 4,6 proc. Jak możemy przeczytać w dokumencie opublikowanym przez MFW, głównym powodem obniżenia prognoz jest trwająca wojna handlowa.

Po gwałtownym spowolnieniu w ostatnich trzech kwartałach 2018 r. tempo globalnej aktywności gospodarczej pozostaje słabe. Dynamika działalności produkcyjnej osłabiła się do poziomów niespotykanych od czasu światowy kryzysu finansowego. Rosnące napięcia w handlu i geopolityce zwiększyły niepewność co do przyszłości globalnego systemu handlu i współpracy międzynarodowej, odbijając się na zaufaniu biznesu, decyzjach inwestycyjnych i handlu światowym – czytamy w oświadczeniu MFW.

Podsumowując, optymistycznym akcentem obecnych prognoz jest to, że gorzej niż w 2019 r. ma już nie być. Gospodarki rozwinięte mają utrzymać niskie tempo rozwoju, ale przynajmniej ma ono dalej nie spadać, a gospodarki rozwijające się mogą odbić się po obecnym spowolnieniu. Jeśli taki scenariusz miałby być realizowany, to w ramach cyklu koniunkturalnego powinniśmy być bliżej fazy ożywienia. W teorii oznacza to zmniejszenie popytu na obligacje, których ceny i tak są już bardzo wysokie, oraz przesunięcie popytu w stronę akcji, których z kolei wyceny nie są aż tak wysokie.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 Oct 2019 10:07

Funt rośnie wraz z optymizmem w sprawie Brexitu

14 Oct 2019 10:22

Kluczowe wydarzenia tygodnia (14-20 października)

11 Oct 2019 10:27

Ropa naftowa z szansą na wzrost po raz pierwszy od trzech tygodni

10 Oct 2019 10:34

Dolar słabnie wraz ze wzrostem szans na złagodzenie wojny handlowej

9 Oct 2019 11:26

Funt pod presją. Brexit bez umowy bardziej prawdopodobny?

8 Oct 2019 10:31

Dolar nowozelandzki jedną z najsłabszych walut

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.