Kurs AUD/USD blisko 10-letnich minimów

01.10.2019 11:34|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś nad ranem czasu polskiego bank centralny Australii (RBA) ogłosił decyzję w sprawie stóp procentowych. Potwierdziła ona gołębie nastawienie władz monetarnych, podążających za Europejskim Bankiem Centralnym i amerykańską Rezerwą Federalną.

Główna stopa procentowa RBA została obcięta o 25 punktów bazowych z już i tak rekordowo niskiego poziomu 1 proc. do 0,75 proc. Była to już trzecia obniżka stóp procentowych w Australii w tym roku. Co więcej, rynek stopy procentowej zakłada z 70-procentowym prawdopodobieństwem, że to jeszcze nie koniec cięć. Kolejne spodziewane jest w grudniu. Jeśli tak by się stało, to główna stopa procentowa RBA spadłaby do poziomu 0,5 proc.

W reakcji na decyzję RBA kurs AUD/USD runął o prawie 1 proc., co było poniekąd wyceniane przez inwestorów na rynku opcji walutowych, którzy spodziewali się podwyższonej zmienności. Tym samym dolar australijski znalazł się bardzo blisko najniższego poziomu od 10 lat, a przed jego ustanowieniem broni jeszcze minimum z początku sierpnia.

Wykres AUD/USD

Wykres AUD/USD, W1. Źródło: platforma Conotoxia

Dolar australijski przez ostatni rok stracił do USD ponad 7 proc., co jest największym spadkiem wartości ze wszystkich głównych walut. Kluczowym powodem słabości AUD jest podatność na kryzys w stosunkach handlowych między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Chiny są głównym partnerem handlowym dla Australii i pogorszenie koniunktury w Azji bezpośrednio wpływa na kondycję gospodarki Australii.

Szef RBA zaznaczył, że decydenci są gotowi jeszcze bardziej złagodzić politykę pieniężną, jeśli będzie to konieczne, aby wesprzeć trwały wzrost gospodarczy. Dodał, że w Australii wymagany będzie dłuższy okres niskich stóp procentowych.

W dużej mierze dalszy los dolara australijskiego wydaje się zależeć od relacji USA i Chin. Poprawa relacji między mocarstwami mogłaby wspomóc gospodarkę Australii, a wtedy szanse na dalsze cięcie stóp procentowych, które obniża opłacalność przetrzymywania danej waluty, byłyby mniejsze.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 Sep 2019 10:55

Kluczowe wydarzenia tygodnia (30.09-06.10)

27 Sep 2019 10:06

Euro pogłębiło dwuletnie minima - luka po wyborach we Francji w centrum uwagi

26 Sep 2019 10:32

Dolar nowozelandzki jedną z ciekawszych walut

25 Sep 2019 11:08

NZD mocniejszy po decyzji banku centralnego

24 Sep 2019 10:43

Ropa staniała wraz z szansami na wzrost produkcji

23 Sep 2019 10:50

Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29 września)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.