Kluczowe wydarzenia tygodnia

05.07.2019 15:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dane z amerykańskiego rynku pracy pomogły dolarowi amerykańskiemu ze względu na wyższy wzrost zatrudnienia od oczekiwań rynku. Popularne NFP wyniosły 224 tys. wobec konsensusu 160 tys. Nie przeszkodził temu wzrost stopy bezrobocia z 3,6 do 3,7 proc.

Lepsze dane z USA miały również przełożenie na inne rynki, w tym rynek stopy procentowej. Po raporcie z rynku pracy szanse na cięcie stóp procentowych o 50 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych spadły z 26 proc. do 15 proc. Spadki odnotowały amerykańskie indeksy giełdowe oraz obligacje. Wszystko ze względu na mniejsze szanse na dostarczenie tańszego pieniądza przez FED. To z kolei może być czynnikiem korzystnym dla dolara.

Jednym z kluczowych wydarzeń tygodnia, w związku z oczekiwaniami rynku co do dalszej polityki Rezerwy Federalnej, będą wystąpienia Jerome’a Powella. Prezes FED przedstawi przed komisjami Izby Reprezentantów i Senatu półroczny raport na temat polityki monetarnej. Wystąpienia będą mieć miejsce odpowiednio w środę o godzinie 16:00 i w czwartek o godzinie 16:30, jednak sama treść raportu powinna pojawić się już wcześniej. W raporcie i wystąpieniach inwestorzy będą szukać wskazówek odnośnie dalszych działań FED, a Jerome Powell może zasygnalizować możliwość cięcia o 25 punktów bazowych.

W tygodniu warto będzie także zwrócić uwagę na decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, ponieważ w ostatnim czasie dolar kanadyjski zdecydowanie umocnił się względem dolara amerykańskiego. Niemniej jednak wydaje się, że Bank Kanady utrzyma politykę pieniężną bez zmian, biorąc pod uwagę ostatnią poprawę nastrojów i danych o aktywności oraz zaskakujący wzrost inflacji.

Należy również pamiętać o miesięcznych danych PKB z Wielkiej Brytanii, które mogą wpłynąć na kurs funta brytyjskiego. Publikacja nastąpi w środę o godzinie 10:30, a konsensus rynkowy zakłada odbicie w maju o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym po kwietniowym spadku PKB o -0,4 proc.

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 Jul 2019 11:54

W oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy

4 Jul 2019 15:48

Waluty rynków wschodzących mają się coraz lepiej

4 Jul 2019 10:31

Silny dolar po raz kolejny nie podoba się prezydentowi USA

3 Jul 2019 15:59

Riksbank i możliwości walut skandynawskich

3 Jul 2019 11:45

Szef Banku Anglii wprowadził więcej niepewności. Funt stracił na wartości

2 Jul 2019 16:09

Kolejny etap wojny handlowej dopiero przed nami?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.