Kluczowe wydarzenia tygodnia (23-29.03.2020)

20.03.2020 15:35|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W ostatnim pełnym tygodniu marca zostaną opublikowane wstępny raporty PMI za marzec, czyli globalnie najgorszy miesiąc wybuchu epidemii koronawirusa. Jej dewastujące dla gospodarki skutki mogą być widoczne w PMI publikowanych od wschodu do zachodu. Poznamy także decyzje Banku Nowej Zelandii oraz Banku Anglii, tym raz po regularnym posiedzeniu.

Tydzień rozpocznie się od opublikowania wskaźników PMI 23 marca. Kolejno od godziny 1:30 do godziny 14:45 pojawią się raporty z Japonii, Francji, Niemiec, całej strefy euro, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Według dostępnego konsensusu rynkowego usługowy PMI dla Eurolandu ma spaść w marcu do poziomu 38,1 pkt z 52,6 pkt miesiąc wcześniej. Z kolei wskaźnik przemysłowy ma cofnąć się do 39 pkt z 49,2 pkt. By uświadomić sobie, jak niskie to mogą być poziomy, warto wspomnieć, że podczas kryzysu w strefie euro wskaźnik dla usług spadł w okolice 46 pkt. Natomiast jedynie raz, podczas wielkiego kryzysu finansowego, cofnął się poniżej 40 pkt.

Dlaczego PMI są tak ważne? Często mogą służyć jako wskaźniki wyprzedzające oficjalne dane, np. o PKB. Innymi słowy, jeśli nastąpi tak silny spadek PMI, to gospodarka europejska prawdopodobnie może wpaść w recesję. Natomiast konsensusy dla innych krajów też nie znajdują się na o wiele wyższych poziomach, tylko ledwo powyżej 40 pkt.

Tymczasem w USA większość danych będzie obejmować dane za luty, więc ich istotność w obliczu tego, co się dzieje, może być bardzo niska. Nacisk może zostać położony na postępy w amerykańskim planie dotyczącym bodźców fiskalnych oraz wszelkich nowych ogłoszeń i zapowiedzi wsparcia dla pracowników i przedsiębiorstw, które mogą złagodzić negatywne skutki epidemii.

Na regularnych posiedzeniach spotkają przed przedstawiciele banków centralnych z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. W Londynie już zdecydowano, dwukrotnie na specjalnych posiedzeniach, o cięciu stóp procentowych do 0,1 proc. oraz o zwiększeniu QE o 200 mld funtów. Stąd też najbliższe posiedzenie może być poświęcone komunikacji ew. dalszych działań.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 Mar 2020 9:44

Bank Anglii ponownie tnie stopy procentowe

19 Mar 2020 10:55

Europejski Bank Centralny uruchamia Pandemiczny Program Skupu

18 Mar 2020 10:55

Funt brytyjski pod presją. 1,2000 może być kluczowym poziomem

17 Mar 2020 11:01

Rządy i banki centralny próbują ratować gospodarki

16 Mar 2020 10:09

Potężne działania Fed nie uratowały rynków

13 Mar 2020 16:39

Kluczowe wydarzenia tygodnia (16-22.03.20)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.