EUR/USD – coraz bliżej zmiany trendu?

27.08.2019 13:34|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Trendy na rynku walutowym potrafią trwać zdecydowanie dłużej, niż z reguły się przepuszcza. Stąd często w trakcie trwania danego trendu możemy zaobserwować komentarze dotyczące jego zmiany. Nie inaczej było z trendem spadkowym pary EUR/USD, który trwa od początku lutego 2018 r.

Półtora roku temu euro kosztowało powyżej 1,25 dolara. Obecnie kurs oscyluje przy 1,1100, a zatem blisko najniższych poziomów z wiosny 2017 r. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej sytuacja w strefie euro pogorszyła się o wiele szybciej i o wiele bardziej niż w Stanach Zjednoczonych, co mogło mieć negatywny wpływ na notowania euro względem dolara amerykańskiego. Wskaźnik negatywnych zaskoczeń ekonomicznych dla strefy euro znajduje się obecnie o wiele wyżej niż dla USA. Oznacza to, że większość publikowanych danych z Europy nie dość, że jest słaba, to jeszcze jest poniżej oczekiwań rynku.

Taka sytuacja może spowodować, że niebawem ankietowani ekonomiści, których opinie służą do tworzenia konsensusu rynkowego, zaczną spoglądać na kolejne publikacje danych makroekonomicznych jeszcze bardziej pesymistycznie. Jeśli tak by się stało, to nawet słabe dane z realnej gospodarki mogłyby być mimo wszystko lepsze od konsensusu rynkowego. Ponieważ dla inwestorów najważniejsze są oczekiwania rynkowe, to nawet brak widocznej poprawy w danych makro mógłby spowodować zmianę sentymentu.

Co więcej, inwestorzy instytucjonalni od maja zaczęli zmniejszać swoje zaangażowanie w pozycje krótkie na rynku kontraktów terminowych. Pozycje długie netto obrazujące różnicę między pozycjami długimi i krótkimi zostały zredukowane od maja do sierpnia z -105 tys. kontraktów do -37 tys.

Pozycje netto inwestorów niekomercyjnych i kurs EUR/USD

Pozycje netto inwestorów niekomercyjnych i kurs EUR/USD. Źródło: tradingster.com

Rozbieżność między pozycjami netto a kursem historycznie wskazywała na możliwość zmiany długoterminowego trendu. Oczywiście historia może, ale nie musi się powtórzyć, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na obecną sytuację na tym rynku.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Aug 2019 15:14

Globalna poprawa nastrojów na rynkach po kolejnej wypowiedzi Trumpa

26 Aug 2019 10:14

Trump znów zatrząsł rynkami

23 Aug 2019 15:20

Kluczowe wydarzenia tygodnia (26-30 sierpnia)

23 Aug 2019 12:49

Co powie szef Rezerwy Federalnej?

23 Aug 2019 10:14

Dolar nowozelandzki liderem wzrostów

22 Aug 2019 16:08

Złoty wciąż pod presją. RPP nie widziała przesłanek, by podnieść stopy procentowe

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.