Dolar stracił po decyzji Fed – czy czeka nas większy zwrot?

31.10.2019 10:19|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar amerykański był bardzo popularny wśród inwestorów, którzy doprowadzili do wzrostu jego wartości do poziomów obserwowanych ostatnio dwa lata temu. Amerykańska waluta obdarzona największym zaufaniem zdawała się zyskiwać dzięki wyższym stopom procentowym czy też transferowi kapitału w momencie obaw o światowe spowolnienie gospodarcze.

W konsekwencji inwestorzy zaangażowali się również bardzo mocno w pozycje długie w USD, co możemy obserwować na podstawie pozycjonowania na kontraktach terminowych. Fundusze lewarowane w drugiej połowie października po raz kolejny rozpoczęły akumulowanie pozycji pozwalających zarobić w momencie wzrostu wartości dolara. Tym samym pozycje długie netto znalazły się na najwyższym punkcie od ośmiu miesięcy, wzrosły też do poziomów, które można uznać za poziomy wykupienia na tym rynku.

usd net long
Kontrakty terminowe na USD wraz z pozycjami długimi netto wśród funduszy lewarowanych. Źródło: tradingster.com

Obecny poziom pozycji długich netto jest niższy niż poziom obserwowany na początku tego roku. Zatem obserwujemy dywergencję względem ceny, która znalazła się na wyższych poziomach. Można tym samym wyciągnąć wniosek, że mimo wzrostu ceny kupujących kontrakty na USD jest mniej, niż poprzednio. W rezultacie może dojść do tzw. long squeezu, czyli szybkiego zamykania pozycji długich, co mogłoby prowadzić do istotnego zwrotu w cenie USD.

Obserwujemy postępy w wojnie handlowej, gdzie pierwsze porozumienie między USA i Chinami może się pojawić już w listopadzie, co zmniejszyłoby obawy o światowe spowolnienie gospodarcze. Rezerwa Federalna obcięła stopy procentowe po raz trzeci z rzędu. Przewodniczący Fed Jerome Powell zasugerował, że obecnie stopy w USA będą utrzymywane na obecnym poziomie przez długi okres, sygnalizując jednocześnie, że inflacja pozostaje stłumiona. To z kolei może być czynnikiem, który spowoduje, że dolar przestanie być rozchwytywany przez inwestorów i w konsekwencji może pojawić się wkrótce bardziej istotny i długotrwały zwrot w notowaniach USD.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 Oct 2019 11:32

Decyzja Fed już dziś. Czego spodziewa się rynek?

29 Oct 2019 10:12

Amerykańskie indeksy giełdowe ustanowiły historyczne rekordy

28 Oct 2019 10:32

Kluczowe wydarzenia tygodnia (28.10-03.11.2019)

25 Oct 2019 10:44

Ropa naftowa – możliwy największy tygodniowy wzrost od ponad miesiąca

24 Oct 2019 10:57

Inwestorzy skupieni na bankach centralnych. Czas na EBC i FED

23 Oct 2019 1:15

Riksbank przykuwa uwagę inwestorów. Spodziewana większa zmienność SEK

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.