Dolar porzucany przez inwestorów

26.11.2019 10:03|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar staje się coraz bardziej niechcianą walutą wśród inwestorów instytucjonalnych, chociaż nie widać tego jeszcze na wykresach notowań par walutowych . Inwestorzy instytucjonalni realizują zyski, dopóki jeszcze cena USD jest tak wysoka, prawdopodobnie nie wierząc w dalszą aprecjację amerykańskiej waluty.

W październiku indeks dolara amerykańskiego (DXY) znalazł się na najwyższym poziomie od maja 2017 r., docierając w pobliże okrągłego i psychologicznego poziomu 100 pkt. Bariera ta nie została wtedy przekroczona. W rezultacie zobaczyliśmy największą korektę od czerwca tego roku. Gdy DXY piął się coraz wyżej, kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od połowy 2017 r., a kurs AUD/USD i NZD/USD znalazły się najniżej od 2009 r. Siła dolara była powszechnie widoczna.

W tym czasie, gdy USD się stale umacniał, inwestorzy instytucjonalni zwiększali swoje zaangażowanie w pozycje długie na kontraktach terminowych na indeks dolara – wynika z raportu COT opublikowanego przez komisję CFTC. Jeszcze w marcu 2018 r. inwestorzy niekomercyjni posiadali 20 950 kontraktów na wzrost wartości indeksu dolara. Z kolei we wrześniu 2019 r. było ich już 54 410. Skala wzrostu zainteresowania pozycjami długimi była zatem w tym terminie znacząca, a wraz ze wzrostem wartości USD pozwoliła w tym czasie inwestorom instytucjonalnym osiągnąć zyski.

Tymczasem od początku października trwa zdecydowane zamykanie pozycji długich, których liczba spadła już do 31 509, co jest najniższą wartością od maja 2018 r. Zdaje się zatem, że inwestorzy instytucjonalni dość szybko pozbywają się kontraktów na DXY, realizując w ten sposób osiągnięte wcześniej zyski. Pozwala to przypuszczać, że nie wierzą oni w dalszy trend wzrostowy. Gdyby tak nie było, czekaliby dalej, a nie zamykali pozycje.

dxy
Pozycje długie inwestorów niekomercyjnych na kontraktach na indeks dolara. Źródło: tradingster.com

Warto zatem zachować czujność, ponieważ inwestorzy instytucjonalni mogą zbierać kapitał z prawie dwuletniego trendu i następnie szukać kolejnej okazji do jego zainwestowania i następnego wzrostu zaangażowania, ale tym razem, być może, w bardziej wyprzedane waluty, jak AUD czy NZD.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 Nov 2019 11:22

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25.11-01.12.2019)

22 Nov 2019 10:01

Najmniej chętnych do kupna dolara od lipca

21 Nov 2019 11:09

FOMC i negocjacje handlowe bez większego wpływu na rynek

20 Nov 2019 10:08

Złoty koryguje ostatnią falę aprecjacji

19 Nov 2019 10:20

RBA rozważał cięcie stóp procentowych – stabilizacja AUD

18 Nov 2019 9:59

Kluczowe wydarzenia tygodnia (18-24 listopada)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.