Dolar nowozelandzki liderem wzrostów

23.08.2019 10:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od pięciu tygodni dolar nowozelandzki tracił względem dolara amerykańskiego. Kurs NZD/USD spadł z 0,6785 do 0,6360, co było największym spadkiem kursu w tym półroczu. Jednym z głównych czynników wpływających na słabość NZD mogła być polityka monetarna.

Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) zdecydował się na cięcie głównej stopy procentowej z 1,75 proc. do 1,5 proc. już w maju, aby następnie zaskoczyć inwestorów na początku sierpnia cięciem o 50 punktów bazowych. Rynek oczekiwał obniżki tylko o ćwierć punktu procentowego. W rezultacie główna stopa procentowa RBNZ spadła do rekordowo niskiego poziomu – 1 proc. Po decyzji z początku sierpnia bank centralny oświadczył, że cięcie stóp ma na celu wspieranie inflacji w warunkach osłabienia globalnej działalności gospodarczej i utrzymujących się napięć handlowych. Co więcej, zasygnalizowano, że możliwe mogą być dalsze obniżki stóp. To mogło negatywnie wpływać na NZD.

Aktualnie jednak sytuacja się zmieniła ze względu na piątkowe wypowiedzi szefa Banku Rezerwy Nowej Zelandii. Adrian Orr powiedział, że bank centralny może zaobserwować wpływ obniżki stóp o 50 punktów bazowych w tym miesiącu, zanim rozważy dalsze działania. Orr dodał, że RBNZ zrobi wszystko, aby wesprzeć gospodarkę i będzie monitorował wpływ na inflację po niespodziewanie dużej obniżce stóp w tym miesiącu, zanim rozważy dalsze łagodzenie.

Oświadczenie to można interpretować jako na razie nieznaczną zmianę nastawienia RBNZ z gołębiego na neutralne. To z kolei zdaje się wpływać na kurs NZD/USD, który dziś o poranku rośnie najwięcej z głównych par walut.

NZD/USD, wykres dzienny

NZD/USD, wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia

Na wykresie dolne ograniczenie w głównym kanale spadkowym zostało obronione. Kurs NZD/USD już dwukrotnie w ostatnim czasie zawracał przy linii wyznaczonej po wcześniejszym minimum. Niemniej jednak, aby móc mówić o trwalszej zmianie tendencji na tym rynku, para walutowa NZD/USD musiałaby przełamać najbliższe opory 0,6423 oraz 0,6484. Należy również pamiętać, że dziś zdarzy się coś, co może wpłynąć na notowania dolara amerykańskiego. Mianowicie przemówienie przewodniczącego Fed Jerome’a Powella podczas sympozjum w Jackson Hole, które jest zaplanowane na godz. 16.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Aug 2019 16:08

Złoty wciąż pod presją. RPP nie widziała przesłanek, by podnieść stopy procentowe

22 Aug 2019 13:13

Złoto – rynek, na który trzeba uważać

22 Aug 2019 10:30

Cięcie stóp procentowych – tak na wszelki wypadek

21 Aug 2019 17:22

Ropa ponownie drożeje na światowych rynkach

21 Aug 2019 14:07

Czarny scenariusz dla funta brytyjskiego

21 Aug 2019 10:18

Euro przed protokołem Fed i sympozjum w Jackson Hole

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.