Cięcie stóp procentowych – tak na wszelki wypadek

22.08.2019 10:30|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Opublikowany 21 sierpnia w środę wieczorem protokół po lipcowym posiedzeniu Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) w Stanach Zjednoczonych ujawnił szczegóły dotyczące pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed od ponad dekady. Nie zmieniło to nastawienia uczestników rynku względem dalszych działań Fed.

Z publikacji możemy wywnioskować, że wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego poza granicami USA, być może związane z niepewnością handlową, wydają się ważnym czynnikiem sprzyjającym oznakom spowolnienia aktywności gospodarczej także w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, pomimo sygnałów, które pojawiły się po poprzednim spotkaniu, wiele zagrożeń i niepewności nadal znajduje się na podwyższonym poziomie, szczególnie w odniesieniu do światowej gospodarki i handlu międzynarodowego. W odniesieniu do perspektyw inflacji zauważono, że ​​inflacja i inflacja bazowa nadal kształtują się poniżej celu wyznaczonego na poziomie 2 proc.

Zgodnie z tym, na co wcześniej wskazywał rynek opcji walutowych, zmienność na rynku podczas środowej publikacji była bardzo niska. Kurs EUR/USD nie jest w stanie wydostać się z obszaru zmienności z 16 sierpnia i tak od kilku dni pozostaje w trendzie bocznym. Zmienność wynosi ok. 40 pipsów.

EUR/USD wykres H4

EUR/USD wykres H4. Źródło: platforma Conotoxia.

Na wykresie kursu EUR/USD pojawił się klasyczny trend boczny ograniczony przez opór w rejonie 1,1107 oraz wsparcie przy 1,1066. Oporem może być również linia poprowadzona po ostatnich szczytach. W takiej sytuacji z reguły oczekuje się na pokonanie górnej lub dolnej bariery. Dopiero wtedy można oczekiwać większego trendu.

Na rynku stopy procentowej również nie obserwowaliśmy większych zmian. Oznacza to, że inwestorzy są pewni prawie w 100 proc., że Fed obetnie stopy procentowe 18 września o kolejne ćwierć punktu procentowego. Co więcej, do końca 2019 r. rynek spodziewa się jeszcze jednej obniżki do 1,50 proc. Inwestorzy spodziewają się zatem nowego cyklu obniżek. Rezerwa Federalna raczej nazywa to korektą w cyklu lub cięciem stóp na wszelki wypadek, ponieważ nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy wojny handlowej. Wiele też może zależeć od innych banków centralnych i ich interpretacji obecnych wydarzeń.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 Aug 2019 17:22

Ropa ponownie drożeje na światowych rynkach

21 Aug 2019 14:07

Czarny scenariusz dla funta brytyjskiego

21 Aug 2019 10:18

Euro przed protokołem Fed i sympozjum w Jackson Hole

20 Aug 2019 16:07

Bank Szwajcarii bliższy obniżek stóp procentowych?

20 Aug 2019 10:31

Pozytywne informacje dla dolara australijskiego

19 Aug 2019 15:13

Rynki dyskontują zmasowaną pomoc dla gospodarki

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.