Arabia Saudyjska rozmawia o możliwej interwencji na rynku ropy

08.08.2019 11:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od połowy lipca do środy 7 sierpnia cena baryłki ropy WTI spadła o ponad 17 proc. z ok. 61 dolarów do 50,50 dolara. Tylko w środę przecena wyniosła niemal 5 proc. i w konsekwencji cena baryłki WTI znalazła się na najniższym poziomie od początku 2019 r., co podgrzało atmosferę wśród producentów surowca i kartelu OPEC.

Cena ropy naftowej zdaje się w dużej mierze zależeć obecnie od tego, jak będzie rozwijać się konflikt handlowy między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Jego eskalacja może zwiększać obawy o głębsze spowolnienie gospodarcze lub recesję. W takim przypadku, gdy hamuje gospodarka, popyt na ropę się zmniejsza. Mniejszy popyt z kolei może wpływać na cenę, która według podstawowych zasad ekonomii powinna być w takim przypadku niższa. W rezultacie cena ropy spadła w tym tygodniu do poziomów ze stycznia.

Spadek ceny nie jest na rękę producentom ropy i kartelowi OPEC, który wraz ze swoimi sojusznikami OPEC+ tnie wydobycie po to, aby utrzymywać ceny na relatywnie wyższym poziomie. Stąd też w środę Arabia Saudyjska miała kontaktować się z innymi producentami ropy, aby podjąć kroki, które mogą zapobiec dalszemu spadkowi cen ropy.

Arabia Saudyjska, która jest największym producentem ropy na świecie i obcięła produkcję bardziej, niż wynikało to z ustaleń między krajami OPEC, nie będzie tolerować dalszego spadku cen ropy. Wszystkie opcje są możliwe włącznie z interwencją na rynku – podały agencje informacyjne. Wiadomość ta wydaje się prowadzić do nieznacznego odbicia cen ropy w czwartek, ale przynajmniej zahamowała spadek cen.

9 września w Abu Dhabi rozpocznie się kolejne spotkanie OPEC i OPEC+. Wiele wskazuje na to, że rozmowy liderów Arabii Saudyjskiej i Rosji będą kluczowe, a inwestorzy będą oczekiwać dostosowania polityki producentów ropy do ostatnich wydarzeń na rynku.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 Aug 2019 15:52

Rynek długu w centrum uwagi

7 Aug 2019 10:25

Bank Nowej Zelandii poszedł na całość. Kurs NZD załamał się

6 Aug 2019 15:18

Złoto korzysta ze spadku indeksów giełdowych

6 Aug 2019 11:13

To był najgorszy dzień dla rynku akcji w tym roku

5 Aug 2019 15:07

Koniec aprecjacji amerykańskiej waluty jest już bliski?

5 Aug 2019 10:39

Gorąco na rynkach wraz ze wzrostem napięcia między USA i Chinami

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.