Zdecydowana korekta na rynku kryptowalut

22.01.2021 11:18|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ostatnie dni przyniosły posiadaczom cyfrowych walut niemałe emocje. Zmienność na tym rynku gwałtownie wzrosła, zwłaszcza patrząc przez pryzmat dwóch najpopularniejszych z nich, czyli bitcoina i ethereum.

W grudniu ubiegłego roku, a więc niecałe dwa miesiące temu, pojawiła się ogromna hossa na rynku kryptowalut, gdzie cena BTC wzrosła do szczytu na poziomie prawie 42 tys. USD, zyskując 123 proc. W tym samym czasie, czyli od początku grudnia do historycznego szczytu, cena ETH podskoczyła o 143 proc. Niemniej jednak tak paraboliczne wzrosty mogą być relatywnie trudne do utrzymania w dłuższym terminie i prędzej czy później rynek może się załamać, tworząc korekty. Te na rynku walut cyfrowych nie są niczym nadzwyczajnym, a ich skala jest z reguły dość znacząca w ujęciu procentowym. Aktualna korekta na BTC/USD oznaczać może spadek od historycznego szczytu o 30 proc., zaś ETH/USD spadł o 26 proc.

Nie wydaje się jednak, by ostatnie spadki zniechęciły inwestorów instytucjonalnych do inwestowania i nie doprowadziły do powstania odpływów kapitału. Jak wynika z danych największego funduszu kryptowalut na świecie, czyli Grayscale Bitcoin Trust, który zarządza kryptowalutami o łącznej wartości prawie 25 mld USD, tylko w ostatnich 7 dniach nabył on ponad 31 tys. bitcoinów. Z czego tylko w ostatnich dwóch dniach ponad 9 tys. Warto dodać, że podaż bitcoina na całym świecie wynosi niecałe tysiąc monet dziennie.

W cyklu, w którym aktualnie się znajdujemy, biorąc pod uwagę daty halvingów (czym jest halving tłumaczyliśmy tu), cena BTC w przeszłości również potrafiła silnie skorygować wcześniejszej wzrosty. Np. w marcu 2017 r. cena BTC spadła z 1280 do 940 USD. Z kolei w czerwcu i lipcu 2017 r. spadek miał miejsce z 2973 do 1914 USD. Historia, która może, ale nie musi się powtórzyć, wskazuje zatem, że tak gwałtowne korekty mogą mieć miejsce i nie są niczym nowym na tym rynku. Zatem każdy, kto próbuje swoich sił na rynku walut cyfrowych, powinien wziąć to pod uwagę i być przygotowanym na okresy potężnej zmienności.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 Jan 2021 11:43

Dziś decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Co dalej z euro?

20 Jan 2021 11:25

Giełdy i ropa ponownie w górę. Dziś Joe Biden zostanie 46. prezydentem USA

19 Jan 2021 11:54

Oto, co dziś powie Janet Yellen

18 Jan 2021 11:35

Rynek czeka na wystąpienie Janet Yellen

15 Jan 2021 15:13

Dolar zwycięzcą tygodnia

15 Jan 2021 11:35

Czy kurs EUR/USD uległ większej korekcie?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.