Zacieśnianie na antypodach. AUD i NZD mocniejsze

03.08.2021 11:03|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kurs AUD/USD zdaje się dziś rosnąć o ponad 0,3 proc. Jeszcze wyraźniejszy wzrost, bo o 0,5 proc., dotyczy pary walutowej NZD/USD. Za zmianami notowań mogą stać decyzje banków centralnych Australii i Nowej Zelandii.

Inwestorzy przywykli spoglądać na działania Rezerwy Federalnej jako kluczowego banku centralnego na świecie. Tymczasem dziś ciekawsze wydają się poczynania władz monetarnych Australii i Nowej Zelandii.

Australia zaczyna tapering

Dzisiejszą decyzją Bank Rezerw Australii utrzymał główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., co było zgodne z powszechnymi oczekiwaniami rynku. RBA utrzymał również program kontroli krzywej dochodowości na poziomie 10 punktów bazowych do zapadalności obligacji z kwietnia 2024 r. i będzie kontynuował program skupu obligacji w wysokości 5 mld dolarów tygodniowo do początku września, a następnie 4 mld dolarów tygodniowo co najmniej do połowy listopada. W efekcie Bank Australii rozpoczyna tzw. tapering, a więc zmniejszanie program skupu aktywów.

RBA przekazał, że ostatnia fala epidemii COVID-19 przerywa ożywienie gospodarcze. Oczekuje się bowiem, że PKB Australii spadnie w III kwartale. Perspektywy gospodarcze na najbliższe miesiące są niepewne i zależą od sytuacji zdrowotnej oraz środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Bank zakłada, że gospodarka wzrośnie o 4 proc. w 2022 r. i o ok. 2 proc. w 2023 r. Padło też zapewnienie, że stopy procentowe nie zostaną podniesione, dopóki inflacja nie znajdzie się w przedziale 2-3 proc., a warunek ten nie zostanie spełniony przed 2024 r.

W Nowej Zelandii trudniej o kredyt hipoteczny

W rezultacie rozpoczęcia zacieśniania monetarnego w Australii kurs AUD/USD zdaje się dziś rosnąć o ponad 0,3 proc. Tymczasem kurs NZD/USD rośnie dziś jeszcze mocniej, bo o 0,5 proc. Zmiana notowań może wiązać się z zapowiedzią Banku Rezerw Nowej Zelandii, który planuje dalej ograniczać dostęp do kredytów hipotecznych w miarę wzrostu cen domów, co jest postrzegane jako forma zacieśniania polityki monetarnej.

Na rynkach pieniężnych można zauważyć, że inwestorzy zwiększają swoje zaangażowanie na podwyżkę stopy procentowej w Nowej Zelandii już w tym miesiącu. Gwałtowny wzrost inflacji w lipcu, który po raz pierwszy od 10 lat przekroczył docelowy zakres banku centralnego, sprawił, że podwyżka stóp procentowych jest już brana pod uwagę z 75-procentowym prawdopodobieństwem. Z kolei do połowy 2023 r. rynek stopy procentowej zdaje się wyceniać wzrost stóp o 100 pkt bazowych.

Australia i Nowa Zelandia zdają się wysuwać na prowadzenie, jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych wśród głównych banków centralnych świata.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 Aug 2021 10:53

Sierpień przynosi wzrost indeksów giełdowych

30 Jul 2021 15:57

Lipcowe zyski i straty

30 Jul 2021 12:00

Czy ropa i akcje spółek technologicznych osiągnęły już swój szczyt?

29 Jul 2021 12:33

Regulacje pomogą cenom kryptowalut?

28 Jul 2021 11:48

Wieczór z Rezerwą Federalną bez zaskoczeń?

27 Jul 2021 11:58

Czekając na Fed

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.