Wybuchowa podwyżka cen ropy

19.01.2022 12:10|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły dziś powyżej 86 USD za baryłkę. Seria podwyżek wydłużyła się do czterech sesji z rzędu, a ceny osiągnęły najwyższe poziomy od siedmiu lat. Mogła się do tego przyczynić eksplozja kluczowego rurociągu biegnącego z Iraku do Turcji.

Wybuch mógł sprawić, że zmniejszyła się podaż surowca na rynku, który i tak już znajdował się pod wpływem malejących rezerw. Zapasy zmniejszały się z powodu przestojów i niedoborów produkcji w krajach członkowskich OPEC+, ale także ze względu na wzrost napięć geopolitycznych. Wydarzenia te zbiegły się w czasie z odbudową zapotrzebowania na paliwa.

OPEC oczekuje, że popyt na ropę będzie się wzmagał. Rosnące ceny energii i surowców stanowią jednak wyzwanie dla krajów konsumenckich i banków centralnych, które starają się zapobiec inflacji, wspierając jednocześnie globalny wzrost. W USA skłoniło to rządzących do uważnego monitorowania cen i negocjacji z krajami OPEC+, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Europejski Bank Centralny bliżej podwyżki stóp?

Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec wzrosła powyżej 0 proc. po raz pierwszy od maja 2019 r. Wysoka inflacja w strefie euro mogła bowiem zwiększyć oczekiwania na szybsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny w tym roku.

Rynki uwzględniły podwyżkę stóp o 10 punktów bazowych przez EBC we wrześniu i zakładają drugą podwyżkę stóp do grudnia br. Bank centralny strefy euro ogłosił już plany zakończenia awaryjnych zakupów obligacji w marcu, dzięki gospodarce wychodzącej z pandemii COVID-19.

Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna ma podnieść stopy procentowe już w marcu i jeszcze trzy razy do końca roku, jak wynika z wyceny kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych.

Tym samym era ujemnych rentowności w strefie euro może przechodzić do historii, a także era bezprecedensowego wsparcia ze strony banków centralnych.

 


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 Jan 2022 11:36

Wielka Brytania i funt wygranymi 2022 r.?

17 Jan 2022 14:37

Ceny ropy: popyt ważniejszy niż strach przed omikronem

14 Jan 2022 16:11

Słabsze dane z USA popsuły nastroje na giełdach

14 Jan 2022 11:34

Największa podwyżka cen ropy od października

13 Jan 2022 10:25

Inflacja wysoka, ale dolar w odwrocie

12 Jan 2022 11:13

Dolar słabnie po wypowiedziach Powella

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.