Wielka Brytania i funt wygranymi 2022 r.?

18.01.2022 11:36|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wielka Brytania może stać się pierwszą dużą gospodarką, która wyjdzie obronną ręką z pandemii. To może zapewnić impuls uzasadniający agresywne podwyżki stóp procentowych, a także wspierający brytyjską walutę.

Jak podaje agencja Bloomberg, gwałtowna aprecjacja funta szterlinga obserwowana w ciągu minionych czterech tygodni zmusiła do zmniejszenia dużej spekulacyjnej pozycji krótkiej netto, którą można obserwować za pomocą raportów CFTC, choć konsensus wśród ekonomistów pozostaje zdecydowanie niedźwiedzi.

Intuicyjnie, negatywne nastawienie do funta wydaje się logiczne. Przywódcy kraju są uwikłani w coraz głębszy skandal związany z hipokryzją w podejściu do pandemicznych zasad. Brexit to kolejna niekończąca się tragedia, a Wielka Brytania i UE mają zintensyfikować negocjacje w najbliższy poniedziałek. Kraj ten ma wyraźny problem z inflacją, która prawdopodobnie znacznie się pogorszy w kwietniu, kiedy to zrewidowane zostaną limity cen energii i prawdopodobnie dojdzie do podwyżek podatków.

Te powody są ważne, ale nabierają znacznie łagodniejszego wydźwięku, gdy patrzy się na nie przez pryzmat Wielkiej Brytanii jako lidera świata w środowisku postpandemicznym. Liczba nowych przypadków COVID-19 spadła o blisko 50 proc. od szczytu z 5 stycznia. I nadal wydaje się spadać z dnia na dzień.

Konsensus prognoz już teraz przewiduje, że w tym roku Wielka Brytania będzie się rozwijać szybciej niż jakakolwiek inna gospodarka z grupy G10. Podbudowany taką narracją rynek może uznać, że Bank Anglii pozwoli sobie na zacieśnienie polityki, będzie wręcz zmuszony do agresywnego zajęcia się prawdziwym problemem inflacyjnym. Zamiast czterech podwyżek w 2022 r., które wydają się ambitne, inwestorzy mogą postrzegać to jako potencjalne minimum, podaje Bloomberg.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 Jan 2022 14:37

Ceny ropy: popyt ważniejszy niż strach przed omikronem

14 Jan 2022 16:11

Słabsze dane z USA popsuły nastroje na giełdach

14 Jan 2022 11:34

Największa podwyżka cen ropy od października

13 Jan 2022 10:25

Inflacja wysoka, ale dolar w odwrocie

12 Jan 2022 11:13

Dolar słabnie po wypowiedziach Powella

11 Jan 2022 9:48

Dane o inflacji w USA ważne dla kursu dolara i cen złota

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.