Szef Banku Anglii wprowadził więcej niepewności. Funt stracił na wartości

03.07.2019 11:45|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bank Anglii, jako jeden z nielicznych banków centralnych świata, prowadzi bardzo stabilną i neutralną politykę monetarną. Nie zmienia tego nawet niepewność związana z brexitem. Na rynku zaczęto nawet mówić o tym, że jeśli Wielka Brytania rozstanie się z Unią Europejską ugodowo, wzrosną szanse na zacieśnianie polityki monetarnej przez Bank Anglii.

Wczorajsze słowa Marka Carney’a, prezesa Banku Anglii, mogły podważyć tę opinię rynku. Wydaje się, że w konsekwencji doprowadziło to do spadku wartości funta brytyjskiego oraz zmniejszyło szanse na jastrzębia retorykę. Szef Banku Anglii powiedział, że napięcia w handlu międzynarodowym stwarzają negatywne ryzyko dla gospodarki. Carney dodał, że w przypadku brexitu bez umowy istnieją ograniczenia dla polityki pieniężnej i nie jest zaskakujące, że rynek spodziewa się niższych stóp procentowych.

Skoro o rynku stopy procentowej mowa, to inwestorzy zwiększają oczekiwania wobec cięcia stóp procentowych przez Bank Anglii w styczniu 2020 r. Rynek wycenia obecnie 60-procentowe prawdopodobieństwo obniżki stóp o 25 punktów bazowych w porównaniu z 35 proc. jeszcze w poniedziałek. Zatem już nie tylko inwestorzy spodziewają się, że Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych będą wdrażać luźniejszą politykę monetarną, ale dołączy do nich także Bank Anglii.

Kurs GBP/USD spadł do poziomu z połowy czerwca, kontynuując zapoczątkowaną w ubiegłym tygodniu przecenę funta. Z kolei złoty był przez chwilę najsilniejszy w relacji do funta brytyjskiego od sierpnia 2018 r., testując poziom 4,71 zł. Dodatkowo na światowym rynku ponownie pojawił się znaczący popyt na obligacje. Ceny amerykańskiego długu zapadającego od 5 do 30 lat ustanowiły kolejne szczyty, jak i również zdecydowanie podrożało złoto. Uncja tego szlachetnego metalu po krótkotrwałej korekcie ponownie zdrożała do ponad 1420 USD.

Dziś z kolei jednym z ciekawszych wydarzeń dotyczących złotego może być decyzja Rady Polityki Pieniężnej wraz z konferencją prasową. Z jednej strony większe szanse na luzowanie monetarne w eurolandzie, a z drugiej strony silny wzrost inflacji w Polsce. To tematy, które mogą zostać dziś poruszone w próbie znalezienia odpowiedzi na pytanie – co dalej ze stopami procentowymi w Polsce? Konferencja prasowa zaplanowana jest na godz. 16.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 Jul 2019 16:09

Kolejny etap wojny handlowej dopiero przed nami?

2 Jul 2019 10:49

Dolar australijski zyskuje mimo cięcia stóp procentowych w Australii

1 Jul 2019 15:30

Silne wzrosty cen ropy na początku tygodnia

1 Jul 2019 11:35

Kolejne rekordy na amerykańskim parkiecie

28 Jun 2019 16:00

Kluczowe wydarzenia tygodnia

28 Jun 2019 11:47

Złoty najmocniejszy do euro od wakacji 2018 r.

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.