Silne wzrosty cen ropy na początku tygodnia

01.07.2019 15:30|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś w Wiedniu rozpoczęło się 176. spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Jutro z kolei odbędzie się 6. spotkanie krajów OPEC z krajami spoza kartelu, w tym z Rosją. Głównym tematem spotkań będzie polityka dotycząca cięcia produkcji na kolejne miesiące.

Jeszcze przed spotkaniem w stolicy Austrii podczas weekendowego szczytu G20 padły deklaracje, które wydają się sprzyjać wzrostowi cen ropy naftowej. Na początku tygodnia kontrakt na baryłkę typu WTI wzrósł o prawie 3 proc., czyli do najwyższego poziomu od pięciu tygodni. Zwyżka cen została także wsparta przez pozytywny przekaz po spotkaniu prezydentów USA i Chin. Ustalono, że obydwa kraje wracają do rozmów w sprawie umowy handlowej, a Stany Zjednoczone nie nałożą kolejnych ceł na chińskie produkty warte 300 mld USD. Dzięki temu poprawił się sentyment na rynkach i zmalały obawy o większe spowolnienie w światowej gospodarce, które mogłoby zmniejszyć popyt na ropę.

Rosja i Arabia Saudyjska zasynaglizowały chęć do przedłużenia cięcia produkcji przez kraje OPEC+. Co więcej, inni członkowie OPEC wyrazili swoje poparcie dla porozumienia między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a saudyjskim księciem Mohammedem Bin Salmanem, by przedłużyć okres cięcia produkcji o 6-9 miesięcy.

Z najnowszych informacji ze stolicy Austrii wynika, że wszyscy ministrowie, którzy wzięli udział w rozmowach w Wiedniu, w poniedziałek rano zaaprobowali 9-miesięczne przedłużenie umowy o ograniczeniu produkcji OPEC+ według tego, co zostało ustalone wcześniej w grudniu. Obecne zmniejszenie produkcji wynosi 1,2 mln baryłek dziennie, gdzie OPEC odpowiada za ok. 800 tys., a kraje spoza OPEC za cięcie o ok. 400 tys. baryłek dziennie.

Wykres ceny baryłki WTI

Wykres ceny baryłki WTI, H4. Źródło: platforma Conotoxia

Dziś cena baryłki WTI przekroczyła 60 USD, co jest najwyższym poziomem od pięciu tygodni. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca cena ropy wzrosła o ponad 12 proc., co uczyniło ją jeszcze lepszą inwestycją od szybko drożejącego w ostatnim czasie złota.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Jul 2019 11:35

Kolejne rekordy na amerykańskim parkiecie

28 Jun 2019 16:00

Kluczowe wydarzenia tygodnia

28 Jun 2019 11:47

Złoty najmocniejszy do euro od wakacji 2018 r.

27 Jun 2019 15:38

Kolejne fatalne dane ze strefy euro, którymi rynek już się nie przejmuje

27 Jun 2019 10:40

Wzrósł apetyt na ryzyko przed szczytem G20

26 Jun 2019 15:32

Ropa naftowa najdroższa od czterech tygodni

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.