Silne tąpnięcie złota, srebra i kryptowalut

11.01.2021 11:32|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Na wielu rynkach, w tym metali szlachetnych i kryptowalut, doszło do silnej korekty wcześniejszych wzrostów. Największa część całego ruchu miała miejsce w piątek, gdy pojawiły się dane z amerykańskiego rynku pracy i w konsekwencji zapowiedzi przez Joe Bidena kolejnych programów pomocowych.

Cena złota od lokalnego szczytu ustanowionego 6 stycznia w okolicach 1960 USD spadła do dzisiejszego poranka o prawie 7,5 proc. Srebro zniżkowało łącznie o ok. 13 proc., a z kolei bitcoin został przeceniony o ok. 18 proc., a ETH o ponad 20 proc. Wydaje się zatem, że na rynku w dość krótkim czasie pojawił się istotny apetyt na gotówkę, co spowodowało istotne tąpnięcie na opisanych klasach aktywów.

Sytuacja na rynku pracy USA wskazuje na problemy w gospodarce, co może przyczyniać się do powrotu do gotówki. Wzrosły też rentowności amerykańskiego długu. Dziesięcioletnie obligacje USA wskazały na rentowność powyżej 1,1 proc. Stąd część kapitału mogła przepłynąć ze wspomnianych rynków do rynku obligacji, ponieważ ich ceny spadły i mogły stać się bardziej atrakcyjne dla inwestorów, którzy chcą bardzo bezpiecznie lokować swój kapitał.

Wzrost rentowności obligacji USA wraz z zapowiedzią Joe Bidena o kolejnym planie pomocowym dla amerykańskiej gospodarki wartym biliony dolarów, może również spowodować umocnienie USD. Tymczasem silniejszy dolar może powodować obniżenie cen wszystkiego, co jest w nim wyrażone. W tym złota, srebra czy bitcoina. Dlatego też najbliższe tygodnie mogą być istotnym testem dla wielu rynków. Wydaje się bowiem, że na rynku dolara amerykańskiego może pojawić się większa korekta. Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wskazuje na możliwość cofnięcia w stronę 1,16-1,17. Gdyby tak się stało, to w teorii rynek surowców czy akcji mógłby spadać. Jednak jeśli mimo korekty na USD, pozostałe rynki wykażą się relatywną siłą, to otrzymamy informację, że o większe korekty może być bardzo trudno, ponieważ na rynkach jest mnóstwo kapitału, który musi być gdzieś ulokowany.

Jednak obecnie zarówno indeksy giełdowe w USA, jak i w Europie wskazują na spadki. DAX 30 zakończył serię trzech sesji wzrostowych z rzędu i zdaje się spadać o 0,9 proc. z rekordu wszech czasów ustanowionego w piątek. Inwestorzy mogą być także zaniepokojeni dalszymi rekordami infekcji COVID-19 i skalą hospitalizacji, przy czym większość Europy podlegała najsurowszym ograniczeniom. W Wielkiej Brytanii restrykcje mają być jeszcze bardziej zaostrzone. W Chinach odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków od ponad pięciu miesięcy. Nasiliły się też napięcia między Pekinem a Waszyngtonem, ponieważ USA poinformowały, że znoszą ograniczenia dotyczące Tajwanu.

W USA rusza sezon kwartalnych wyników spółek. W tym tygodniu raporty opublikuje Citigroup, Wells Fargo i JPMorgan. Wyniki spółek z S&P 500 miały spaść o 12 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2020 r., wynika z danych Bloomberga. Stąd kluczowe będą komunikaty dotyczące kolejnych kwartałów, ponieważ rynek zdaje się wyceniać zdecydowaną poprawę wyników.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 Jan 2021 16:05

Gospodarka amerykańska w tarapatach

8 Jan 2021 11:30

Spadek cen amerykańskich obligacji i jego konsekwencje

7 Jan 2021 12:12

Znakomite nastroje na giełdach. Ropa w górę po decyzji Saudów

5 Jan 2021 10:55

Silne euro się kończy?

4 Jan 2021 11:54

Euforia i korekta na rynku kryptowalut

24 Dec 2020 11:48

Zwycięzcy i przegrani 2020 r.

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.