Sell in May and go away – wersja 2022

10.05.2022 10:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynki finansowe wciąż zdają się dyskontować perspektywy trudniejszego i droższego pozyskiwania kapitału po podwyżkach stóp procentowych oraz słabszych perspektyw dla gospodarki przy spadku konsumpcji ze względu na inflację.

Tym samym giełdowe powiedzenie sell in May and go away w 2022 r. brzmi proroczo, gdyż od początku miesiąca ciężko jest znaleźć aktywa finansowe, które na wartości mogłyby zyskać. Tylko przez pierwsze 10 dni miesiąca niemiecki Dax spadł o około 4 proc., amerykański Nasdaq 100 o 3,7 proc., S&P 500 o 2,5 proc., a DJIA o 1,5 proc. Srebro potaniało o 4,5 proc., a złoto o 2,5 proc. W tym czasie, od początku miesiąca, dolar amerykański zyskał 0,64 proc. Na rynkach zatem można zaobserwować szeroki odpływ do gotówki w ramach potencjalnej gotówkowej fazy cyklu koniunkturalnego, która zazwyczaj występuje przed fazą obligacyjną, gdy te osiągnął szczyt swoich rentowności. To z kolei może być związane z oczekiwaniem na podwyżki stóp procentowych i na szczyt w inflacji.

Niemniej jednak można dodać, że współczesny rynek finansowy oferuje rozwiązania, które mogą umożliwić handel zarówno pod wzrost, ale także i pod spadek cen aktywów finansowych, w tym kryptowalut.

To właśnie o kryptowalutach dziś ponownie może być najgłośniej, ponieważ początek maja przyniósł krach na tym rynku. Dziś w nocy bitcoin był notowany w rejonie 29 000 USD, co było najniższą wartością od momentu krachu w maju 2021 r. Można powiedzieć, że historia się powtórzyła w maju 2022 r., a jej tło wydaje się bardzo interesujące. Mowa o złamaniu stable coina UST, który w pewnym momencie był notowany poniżej 0,7 USD. To z kolei mogło zmusić do uwolnienia rezerw bitcoina, które były zabezpieczeniem pod kurs wymiany UST do USD na poziomie 1:1 i potężnej podaży BTC dziś w nocy. Wydarzenie to przypominało złamanie Banku Anglii przez Georga Sorosa czy uwolnienie kursu franka z minimalnej wymiany po kursie 1,20 względem euro.

Kolejny raz rynek finansowy, tym razem w wydaniu krypto, zaserwował wydarzenie, z jakim jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia i na skalę, która wcześniej nie była obserwowana. Otwartą kwestią pozostaje to, czy kryptowaluty mogą się po tym podnieść, gdyż jeden z fundamentów w postaci stable coinów został podważony.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 May 2022 11:13

Silny dolar na początku tygodnia

6 May 2022 15:53

Dane z rynku pracy USA zwiększają zmienność na koniec tygodnia

6 May 2022 9:13

Tąpnięcie na Wall Street

5 May 2022 10:45

Gołębia podwyżka w USA

4 May 2022 12:10

Dzień z niespotykaną od 22 lat decyzją Fed

2 May 2022 10:36

Rynki czekają na Fed

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.