Ropa odrabia straty. Zyskuje trzeci dzień z rzędu

16.05.2019 04:23|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wydaje się, że inwestycja w kontrakty na ropę naftową to wciąż najlepsze, w co można było zainwestować z popularnych rynków od początku tego roku. Mimo ostatniej spadkowej korekty kontrakt na ropę typu WTI podrożał od początku stycznia do połowy maja o ponad 38 proc.

Ostatnia korekta, która miała miejsce na rynku ropy, przyniosła spadek ceny z ok. 66,5 USD za baryłkę do 60,80 USD. Z wykresu oraz analizy technicznej okolice 61 USD były i w zasadzie nadal są możliwym kluczowym wsparciem. W tym rejonie przebiega pierwsze z typowych zniesień dla korekty wynoszące 23,6 proc., a także znajduje się tam znana inwestorom średnia 200-sesyjna. Takie połączenie techniczne wraz z czynnikami fundamentalnymi mogło wesprzeć ceny ropy.

Wykres_ropy_WTI

Wykres ropy WTI, D1. Źródło: platforma Conotoxia.

Obecna trzydniowa zwyżka jest największa od trzech tygodni, a wpływać na nią mogą informacje o spadku zapasów benzyny w Stanach Zjednoczonych oraz wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie. Atak na ropociąg biegnący przez Arabię Saudyjską, który został przeprowadzony przez rebeliantów wspieranych przez Iran, czy ataki na tankowce pokazały dość jasno, jak istotnie w tamtym rejonie sytuacja uległa pogorszeniu. Amerykanie nawet nakazali części swoich pracowników opuszczenie Iraku ze względu na stan większego zagrożenia. Co prawda Arabia Saudyjska już wznowiła transport ropy swoim głównym ropociągiem po wspomnianym ataku, ale należy zwrócić uwagę, w jak łatwy i szybki sposób narastający konflikt na linii USA-Iran może zakłócić dostawy ropy naftowej. To z kolei może przekładać się na spadek podaży i w konsekwencji wzrost jej ceny.

Dodatkowym istotnym czynnikiem dla cen ropy w najbliższym czasie może być spotkanie przywódców krajów OPEC Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej w ten weekend. Tam mogą ważyć się losy przedłużenia lub powiększenia cięć produkcji.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 May 2019 1:11

EUR/USD – największe wyprzedanie od trzech lat

15 May 2019 15:54

Wzrosły szanse na cięcie stóp procentowych w USA po kolejnych danych

15 May 2019 10:18

Dolar australijski najtańszy od ponad pięciu miesięcy

14 May 2019 10:58

Złoto zyskało na fali niepewności. Kluczowe zmiany na wykresie dziennym

14 May 2019 4:45

Włochy ponownie straszą. Euro tanieje, a rentowności obligacji rosną

13 May 2019 15:47

Dolar słabnie od początku tygodnia – Chiny odpowiedzą na wyższe cła

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.