Ropa naftowa najdroższa od końca maja – powodów jest kilka

11.07.2019 15:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena ropy naftowej, a konkretnie baryłki typu WTI, po raz kolejny zaczęła rosnąć. Od początku lipca zwyżka wyniosła już blisko 9 proc., a cena przekroczyła okrągły poziom 60 USD. Baryłka ropy WTI jest najdroższa od końca maja tego roku.

Silny wzrost cen wydaje się efektem kilku nakładających się na siebie czynników. Po pierwsze nadal pojawiają się napięcia na Bliskim Wschodzie, które mogą powodować destabilizację w regionie Zatoki Perskiej, co z kolei budzi obawy o transport ropy. Dowiedzieliśmy się, że brytyjska marynarka interweniowała, aby powstrzymać Iran przed zablokowaniem komercyjnego tankowca opuszczającego Zatokę Perską. W środę prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nałoży więcej sankcji na Iran i oskarżył bliskowschodnie państwo o naruszenie porozumienia nuklearnego. Wzrost napięcia w relacjach USA i Europy z Iranem może być czynnikiem popytowym dla ropy.

Po drugie w rejonie Zatoki Meksykańskiej panuje sztorm. National Hurricane Centre przewiduje, że sztorm tropikalny Barry powstanie w Zatoce Meksykańskiej najpóźniej w czwartek i zwiększy swoją siłę do huraganu w sobotę, kiedy to może uderzyć w wybrzeże Luizjany, gdzie zarządzono częściową ewakuację. W weekend w rejonie Zatoki Meksykańskiej przewiduje się huraganowe wiatry i rozległe powodzie. W związku z tym 15 platform produkcyjnych i 4 platformy wiertnicze zostały ewakuowane. Biuro ds. Bezpieczeństwa i Środowiska podało, że wielkość wydobycia spadła o 602 715 baryłek dziennie. Giganci branży naftowej również podjęli odpowiednie działania. Chevron rozpoczął zamykanie pięciu swoich platform i rozpocznie wycofywanie całego personelu. Royal Dutch Shell Plc i BP również ewakuowały pracowników.

Po trzecie kurczą się zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych. Wtorkowe dane API pokazały największy spadek od grudnia 2018 r. Był to czwarty tydzień z rzędu zmniejszania się zapasów. Z kolei środowe dane agencji EIA pokazały spadek zapasów ropy o 9,5 mln baryłek. Konsensus rynkowy zakłada spadek o ok. 3 mln baryłek.

Te wszystkie czynniki, nakładając się na siebie, mogą być decydujące w kształtowaniu się ceny ropy naftowej. Obecnie najważniejsze będzie to, jak długo platformy w Zatoce Meksykańskiej pozostaną zamknięte i kiedy wróci produkcja ropy, a także, jak będą kształtować się dalsze relacje z Iranem.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 Jul 2019 10:44

Rynki zadowolone z wystąpienia szefa Fed. Dolar słabnie, S&P 500 bije rekordy

10 Jul 2019 15:46

Prognozy dla strefy euro wciąż się pogarszają

10 Jul 2019 8:21

Przed nami bardzo interesujący dzień z dolarem w centrum uwagi

9 Jul 2019 14:52

Funt brytyjski najtańszy od 6 miesięcy

9 Jul 2019 9:15

Kurs USD/JPY najwyżej od 5 tygodni

8 Jul 2019 15:33

Akcje w USA tanieją… ponieważ nastąpiła poprawa w gospodarce

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.