Ropa kontynuuje wzrosty. Nikkei najwyżej od trzech dekad

15.02.2021 10:44|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Tydzień rozpoczynamy od dni wolnych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Chinach, gdzie trwają obchody Nowego Roku Księżycowego, które potrwają do środy. W USA z kolei Amerykanie świętują Dzień Prezydenta, a Kanadyjczycy Dzień Rodziny. Wydaje się, że to jednak nie zmienia rynkowych trendów.

Jednym z większych trendów w ostatnim czasie charakteryzuje się ropa naftowa. Bardzo elastyczna polityka OPEC i umiejętne reagowanie na zmieniającą się sytuację popytu ze względu na epidemię powoduje, że wciąż popyt przewyższa podaż, a cena może piąć się na coraz wyższe poziomy. Wydaje się, że dzięki temu cena baryłki WTI mogła od początku roku wzrosnąć o prawie 25 proc., do 60 USD. Zdaje się jednak, że teraz pojawił się nowy wątek, który może być czynnikiem cenotwórczym dla ropy naftowej.

Ceny ropy wspięły się dziś na najwyższy poziom od 13 miesięcy. Powodem mogły być wydarzenia na Bliskim Wschodzie. W niedzielę arabska koalicja ogłosiła, że przechwyciła i zniszczyła ok. 10 dronów wystrzelonych przez jemeńskich bojowników w kierunku Arabii Saudyjskiej. Apetyt na ryzyko zwiększyły również doniesienia o tym, że prezydent Joe Biden ma mówić o potrzebie globalnej odpowiedzi na pandemię wirusa COVID-19 i zobowiązać naród do wielostronnego zaangażowania, w tym do przyłączenia się do globalnej inicjatywy szczepionkowej COVAX.

Plan stymulacji fiskalnej o wartości 1,9 biliona dolarów amerykańskich znajduje się na etapie zatwierdzania. Po stronie podaży sojusz OPEC+ utrzymuje ograniczenie dostaw do końca miesiąca, przy czym Arabia Saudyjska do marca dobrowolnie zmniejszy produkcję o dodatkowy 1 mln baryłek dziennie.

Na rynku akcji znakomite nastroje utrzymują się w Japonii. Indeks Nikkei 225 wzrósł do 30084 pkt, czyli najwyższego poziomu od sierpnia 1990 r. Tamtejsza gospodarka charakteryzuje się obecnie solidnym wzrostem gospodarczym. Wstępne dane pokazały, że japońska gospodarka wzrosła o 3,0 proc. w IV kwartale ub.r. w relacji do III kwartału, pokonując oczekiwania rynkowe na poziomie 2,3 proc.

Japonia formalnie zatwierdziła w niedzielę antywirusową szczepionkę firmy Pfizer Inc. W ciągu kilku dni ma rozpocząć szczepienia pracowników służby zdrowia. Indeks Nikkei od początku roku wzrósł o prawie 10 proc., bijąc wynik Nasdaq 100, ze wzrostem ok. 7 proc., czy S&P 500 ze wzrostem o ok. 5 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 Feb 2021 16:19

Zainteresowanie bitcoinem nie maleje

12 Feb 2021 11:22

Optymistyczne raporty dla rynku ropy mimo obecnej korekty

11 Feb 2021 11:40

Luźna polityka monetarna nadal może napędzać rynki finansowe

10 Feb 2021 12:15

Kilkudniowy rajd funta brytyjskiego

9 Feb 2021 11:58

Kluczowe zmiany na rynku kryptowalut

8 Feb 2021 11:33

Poniedziałek i znakomite nastroje na rynkach

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.