Rekordy na giełdach w Europie i w USA

19.11.2021 11:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Inwestorzy zdają się nie przejmować widmem ewentualnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w 2022 lub 2023 r., o czym mogą świadczyć rekordowe notowania amerykańskich indeksów giełdowych i popyt na akcje. W Europie giełdy też zyskują, do czego może się przyczyniać słabnące euro oraz zapowiedzi ze strony EBC, że stopy nie wzrosną w najbliższych miesiącach.

Europejskie rynki akcji odnotowały w piątek lekki wzrost, a niemiecki DAX i francuski CAC 40 wspięły się na rekordowe poziomy. DAX w piątek przed południem osiągał 16200 pkt, zaś Euro Stoxx 50 4400 pkt.

Uzasadnieniem giełdowego optymizmu na Starym Kontynencie wydaje się ożywienie gospodarcze w połączeniu z dobrymi wynikami giełdowych spółek. Równoważyć może to obawy związane z perspektywą wzrostu inflacji czy ewentualnym spowolnieniem gospodarczym związanym z możliwymi restrykcjami z powodu pandemii koronawirusa.

Europa kupuje, walczy z pandemią i konsoliduje przemysł

Brytyjska sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku szybciej, niż oczekiwano, do czego przyczyniły się wcześniejsze zakupy świąteczne. Niemieckie ceny producentów wzrosły w ubiegłym miesiącu o 3,8 proc. m/m, również bijąc prognozy rynkowe. Na froncie pandemii, Niemcy i Grecja stały się ostatnimi krajami, które wprowadziły ograniczenia COVID-19 dla osób niezaszczepionych, ograniczając dostęp do zamkniętych obiektów i masowych zgromadzeń.

Włoski rząd rozważa połączenie Leonardo i Fincantieri, czyli największych i najważniejszych strategicznie firm zbrojeniowych w kraju, kontrolowanych przez państwo, w celu zwiększenia skali działania.

Hossa spółek technologicznych

W USA futures na S&P 500 oscyluje przy 4720 pkt, a na Nasdaq 100 powyżej 16550 pkt. Tu na pierwszy plan zdaje się wysuwać hossa spółek technologicznych. To właśnie ten sektor podniósł indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite do nowych rekordów, ponieważ dobre wyniki przeważyły nad obawami o inflację.

Nvidia przewodziła w sektorze technologicznym, zyskując 8,25 proc. dzięki solidnym wynikom za trzeci kwartał. Za nią uplasowały się: Apple (2,85 proc.), Taiwan Semiconductor (3,64 proc.) i Advanced Micro Devices (2,43 proc.).

Inwestorzy w USA mogą obecnie czekać na informację, kto zostanie nowym przewodniczącym lub przewodniczącą FOMC. To z kolei może mieć wpływ na kształt prowadzenia polityki monetarnej w USA i poniekąd na rynek akcji.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 Nov 2021 9:33

USA z szansą na uwolnienie zapasów ropy

16 Nov 2021 11:06

Dolar pokazuje siłę

15 Nov 2021 11:11

Rynek walutowy w obliczu oczekiwań na zmiany stóp procentowych

12 Nov 2021 16:09

Ropa łapie zadyszkę. Perspektywy popytu hamują cenę

12 Nov 2021 8:58

Konsekwencje wzrostu inflacji w USA

9 Nov 2021 11:25

Czy przyjdzie jeszcze czas na metale szlachetne?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.