Regulacje pomogą cenom kryptowalut?

29.07.2021 12:33|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynek kryptowalut kojarzy się z wolnością, anonimowością i transparentnością transakcji, które wszyscy mogą śledzić w łańcuchu bloków. Wzrost popularności i coraz większe zaangażowanie inwestorów detalicznych może jednak powodować wzrost regulacji dla tego biznesu.

Pierwotnie zakładano, że jakiekolwiek próby uregulowania rynku kryptowalut mogą powodować jego destabilizację. Naruszą fundamentalne przesłanki jego stworzenia, doprowadzą do spadku zainteresowania, a także potrzeby uczestnictwa w obrocie kryptowalutami. Jeśli jednak rynek ten ma funkcjonować obok regulowanych giełd papierów wartościowych i brokerów, pośredników w zakupie instrumentów finansowych, musi podlegać podobnym zasadom.

Istotny krok w kierunku regulacji wykonała właśnie giełda Binance, która zdaniem swojego CEO ma generować ok. 0,8-1 mld USD zysku rocznie. W swoim wczorajszym ogłoszeniu giełda podała, że dzienne limity wypłat zostaną dostosowane do 0,06 bitcoina dla kont, które przeszły tylko podstawową weryfikację. Ta zmiana dotyczy nowych rejestracji kont, a dla już istniejących będzie wprowadzana w etapach od 4 do 23 sierpnia br. Wcześniej dzienny limit wypłat dla użytkowników bez weryfikacji konta wynosił 2 bitcoiny dziennie.

Tym samym największa giełda kryptowalut podejmuje aktywne działania, aby zwiększyć zgodność z lokalnymi przepisami i będzie współpracować z organami regulacyjnymi w miarę wprowadzania kolejnych ram prawnych dotyczących kryptowalut.

Jaki jest w tym momencie efekt powyższych zmian? Otóż nigdy w kilkunastu minionych miesiącach nie obserwowaliśmy tak szybkiego odpływu kapitału z giełd kryptowalut. Tylko w ostatnich trzech dniach z Binance wycofano 80 tys. bitcoinów o wartości ok. 3 mld dolarów, wynika z danych serwisu CryptoQuant. Można przypuszczać, że są to środki, które nie chcą podlegać procesowi KYC (pełnej weryfikacji klienta), a skala odpływów krypto z giełd może się jeszcze zwiększyć do 4 sierpnia.

Co to może oznaczać dla ceny? Postępujący proces zacieśniania regulacji weryfikacyjnych i podatkowych powoduje, że kryptowaluty, których pochodzenie nie jest jasne, mogą zniknąć z giełd, a wraz z tym nawis podażowy się zmniejszy. Malejąca podaż, i to w istotnych ilościach, może z kolei pomóc we wzroście cen kryptowalut. Tym samym regulacje, zamiast zaszkodzić cenom, mogą im w tak przewrotny sposób pomóc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 Jul 2021 11:48

Wieczór z Rezerwą Federalną bez zaskoczeń?

27 Jul 2021 11:58

Czekając na Fed

26 Jul 2021 11:52

Kryptowalutowe przebudzenie

23 Jul 2021 16:46

Kolejny rekord w USA

23 Jul 2021 12:34

EBC: polityka niskich stóp na lata

22 Jul 2021 12:12

Dziś ważna decyzja Europejskiego Banku Centralnego

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.