Podsumowanie euforycznego tygodnia na rynkach

13.11.2020 15:32|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Mijający tydzień przyniósł przełom w oczekiwaniu na szczepionkę na COVID-19, co wprawiło rynki w euforię. Część z nich utrzymała poziomy z dnia ogłoszenia skutecznej walki z koronawirusem, a część z nich uległa korekcie. W nadchodzącym tygodniu inwestorzy też mogą wrócić do tematu epidemii oraz możliwych restrykcji wprowadzanych w USA.

Z popularnych rynków, które w ujęciu tygodniowym zyskiwały najwięcej, uwagę zwraca rynek ropy naftowej. Cena baryłki ropy WTI podrożała w relacji do ubiegłego tygodnia o ponad 8,5 proc. Sprzyjać temu mogły również wypowiedzi przedstawicieli organizacji OPEC+, z których wynikać może bardzo elastyczne podejście do produkcji ropy. OPEC+ może przedłużyć obecne limity wydobycia lub nawet zwiększyć skalę cięć produkcji, jeśli popyt nie będzie rosnąć w oczekiwaniu na szczepionkę.

Co interesujące, po raz pierwszy od bardzo dawna, w czołówce znalazł się europejski indeks giełdowy Euro Stoxx 50, który wyprzedził w rankingu tygodniowym amerykańskie indeksy giełdowe. Euro Stoxx 50 w relacji tygodniowej wzrósł o ponad 7 proc. Niemiecki DAX wzrósł z kolei o prawie 5 proc. Motorem napędowym do wzrostów indeksów okazał się news o szczepionce, ale także przede wszystkim powrót inwestorów do spółek typu value, związanych z realną gospodarką. Z kolei umiarkowany odwrót obserwowaliśmy od spółek technologicznych, a skupiający ją indeks Nasdaq 100 zdaje się obecnie tracić 1,5 proc. w skali tygodnia.

Wydaje się, że kluczowe zmiany zaszły również na rynku stopy procentowej, gdzie w zasadzie zatrzymana została gra pod obniżki stóp procentowych. To z kolei może oznaczać, że zobaczyliśmy ostatnio szczyty na rynku obligacji. To również może być przesłanka za powrotem kapitału na rynek akcji na rzecz rynku obligacji.

Na rynku walutowym w relacji do dolara amerykańskiego w skali tygodnia zyskał dolar nowozelandzki. Zdaje się on umacniać o 0,8 proc. Jednak sam dolar w relacji do innych walut zyskał ponad 0,5 proc., a najwięcej straciły frank szwajcarski i japoński jen. Waluty uznawane za bezpieczne przystanie przy optymizmie wywołanym szczepionką straciły do USD w tydzień ok. 1,5 proc. Silny dolar zdawał się także sprzyjać spadkom cen złota, które straciło ok. 3 proc., a cena zdaje się cofać pod poziom 1900 USD.

Przyszły tydzień z kolei może przynieść wzrost obaw o stan amerykańskiej gospodarki w czwartym kwartale ze względu na możliwość wprowadzania kolejnych ograniczeń. Te już pojawiły się w Nowym Jorku czy w Chicago. W USA rośnie liczba osób hospitalizowanych, co podnosi obawy o wydolność szpitali. Jakikolwiek lockdown w USA wydaje się obecnie nie być w cenach akcji. Dodatkowo wciąż nie wiadomo, jakiej skali i kiedy zostanie wprowadzony pakiet pomocowy w USA.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Nov 2020 10:49

Bitcoin powyżej 16 tys. USD. Kryptowaluta przykuwa uwagę dużych inwestorów

12 Nov 2020 11:30

Ropa najdroższa od końca wakacji. Kraje OPEC gotowe do działania

10 Nov 2020 11:42

Ostudzenie emocji po szalonym poniedziałku

9 Nov 2020 10:35

Apetyt na ryzyko nie maleje. Japońska giełda najwyżej od 29 lat

6 Nov 2020 15:57

Dolar wciąż słabnie. RPP nie zmienia stóp procentowych

6 Nov 2020 11:25

Tydzień euforii na rynku akcji i strat dolara amerykańskiego

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.