Oczekiwania inflacyjne w USA biją rekordy. Co to może oznaczać dla rynków?

14.09.2021 11:25|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

We wtorek zostaną opublikowane dane o inflacji konsumentów w Stanach Zjednoczonych, której to Amerykanie zdają się coraz mocniej obawiać. Wynikać to może również z kolejnych badań ankietowych. Finalnie może to wpływać na skłonność do ryzyka przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów w perspektywie rocznej zdają się rosnąć w sierpniu 2021 r. dziesiąty miesiąc z rzędu do poziomu 5,2 proc., co stanowi nowy rekord w serii — wynika z badania ankietowego oddziału Fed w Nowym Jorku. Wzrost ten zdaje się być głównie napędzany przez żywność (+0,8 punktu procentowego do 7,9 proc.), czynsz (+0,2 punktu procentowego do 10 proc.), opiekę medyczną (+0,2 punktu procentowego do 9,7 proc.) i gaz (+1,1 punktu procentowego do 9,2 proc.). Z kolei oczekiwania dotyczące wzrostu cen domów nadal są umiarkowane, ale pozostają na wysokim poziomie (5,9 proc. wobec 6 proc. wcześniej). Jednocześnie oczekiwania inflacyjne w horyzoncie trzyletnim również wzrosły o 0,3 punktu procentowego do nowego rekordowego poziomu 4 proc. Poprawiło się jednak postrzeganie bieżącej sytuacji finansowej gospodarstw domowych, a oczekiwania dotyczące wzrostu dochodów wzrosły do nowego rekordowego poziomu.

Jak z kolei kształtowała się inflacja w sierpniu, tego dowiemy się dziś, podczas publikacji inflacji CPI. Konsensus zakłada odczyt powyżej poziomu 5 proc., dla inflacji bazowej znajduje się zaś powyżej 4 proc. Dlaczego powyższy temat może być istotny? Otóż wysoka inflacja wraz z oczekiwaniami, że nadal będzie wysoka i jednoczesnym brakiem podwyżek stóp procentowych może powodować wypychanie oszczędności do ryzyka, a także zwiększoną konsumpcję tu i teraz, bo „jutro” będzie drożej.

Wydaje się, że jedno i drugie jest korzystnym czynnikiem dla rynku akcji, ponieważ większa konsumpcja w tym momencie może przekładać się na wyższe wyniki spółek, brak dodatniego realnego oprocentowania na koncie w banku może zaś powodować wypychanie kapitału do akcji, co także może powodować wzrost ich cen.

Największym zagrożeniem dla powyższego schematu może być brak podwyżek dla pracowników, ponieważ w takiej sytuacji inflacja oznaczałaby możliwość szybkiego przejścia do deflacji. Jeśli konsument wydaje o wiele więcej pieniędzy na dane dobro, a nie ma większego dochodu, to nie może wydać już na inne dobro. To z kolei powodować może bardzo gwałtowny szok dla gospodarki i finalnie rynków. Jednak na tę chwilę płace zdają się rosnąć wraz z cenami w gospodarce.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Sep 2021 9:35

Ropa wciąż przy 70 USD. Dolar czeka na dane o inflacji

10 Sep 2021 16:33

Gaz naturalny ponownie hitem tygodnia

10 Sep 2021 10:27

Indeksy próbują odrabiać straty. Euro stabilne po EBC

9 Sep 2021 12:09

Korekta na rynkach przed EBC

8 Sep 2021 13:00

Bitcoin wita się z Salwadorem znaczną korektą

7 Sep 2021 12:48

Złoto czeka na banki centralne. Salwador z bitcoin

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.