NZD pod presją wyceny ujemnych stóp procentowych w Nowej Zelandii

09.09.2020 10:52|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar nowozelandzki jest jedną z tych walut, które najwięcej zyskały po marcowym tąpnięciu. Od dołka z 18 marca do dziś kurs pary walutowej NZD/USD wzrósł o ok. 20 proc., w szczytowym momencie zwyżka sięgała prawie 25 proc. Od kilku dni jednak NZD jest pod presją m.in. rynku stopy procentowej oraz obligacji.

Rentowność trzyletnich referencyjnych obligacji Nowej Zelandii po raz pierwszy spadła poniżej zera w związku z rosnącymi oczekiwaniami dotyczącymi ujemnej stopy procentowej, którą może wprowadzić RBNZ (bank centralny Nowej Zelandii) – wynika z danych Bloomberga. Oprocentowanie obligacji Nowej Zelandii zapadających w kwietniu 2023 r. spadła aż o 6,5 punktu bazowego przy średniej stopie zwrotu sięgającej -0,006 proc.

Aktualnie główna stopa procentowa w Nowej Zelandii wynosi 0,25 proc. Tymczasem rynek stopy procentowej zakłada, że może dojść do obniżki o 50 punktów bazowych do czwartego kwartału 2021 r., co sprowadzi stopę OCR do poziomu -0,25 proc. Również banki komercyjne, jak ANZ Bank oraz Bank of New Zealand prognozują, że główna stopa procentowa spadnie już do kwietnia 2021 r.

RBNZ przez obniżenie stóp procentowych będzie próbować pobudzić wzrost gospodarczy oraz inflację powstałą w wyniku zapaści ekonomicznej, której przyczyną była epidemia COVID-19. Jednak dla dolara nowozelandzkiego istotne znaczenie mogą mieć także wybory parlamentarne. Rządząca Partia Pracy zapowiada, że jeśli wygra wybory, które odbędą się w przyszłym miesiącu, to podniesie podatki dla najlepiej zarabiających. W ten sposób politycy będą chcieli w jakimś stopniu załatać dziurę w finansach państwa wynikającą z rosnącego zadłużenia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 Sep 2020 10:27

Zmienność na rynku ropy powraca

7 Sep 2020 10:35

NZD i GBP pod presją. Indeksy na Wall Street stabilizują się

4 Sep 2020 16:15

Raport z rynku pracy poprawia nastroje. Inwestorzy liczą na obniżkę stóp przez EBC

4 Sep 2020 9:38

Największa korekta na Wall Street od miesięcy

3 Sep 2020 9:57

Wojna walutowa między euro i dolarem?

2 Sep 2020 9:27

EBC nie podoba się tak silna aprecjacja euro

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.