Konsekwencje wzrostu inflacji w USA

12.11.2021 08:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Jednym z głównych tematów drugiej połowy tygodnia są wydarzenia związane z szybkim wzrostem inflacji w USA, co zdaje się przekładać zarówno na dolara amerykańskiego, jak i notowania złota, srebra czy kryptowalut.

Najnowsze dane o CPI pokazały, że inflacja w październiku wzrosła bardziej niż oczekiwano do 6,2 proc., co stanowi najwyższy odczyt od 1990 r. i zwiększa obawy, że presja cenowa może ciążyć na gospodarce znacznie dłużej, niż wcześniej oczekiwano. Odżyły także oczekiwania na wcześniejsze zacieśnienie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną, a kontrakty terminowe na stopę funduszy Fed zwiększyły szanse na pierwszą pełną podwyżkę stóp procentowych w lipcu 2022 r., a kolejna mogłoby mieć miejsce w grudniu 2022 r.

Dolar ze znacznym umocnieniem

Wydaje się, że wzrost inflacji i szans na szybsze podwyżki stóp procentowych mógł zdecydowanie umocnić amerykańską walutę. Indeks dolara amerykańskiego przekroczył w piątek 95 pkt, wspinając się na najwyższy poziomem od lipca 2020 r. Urzędnicy Fed odrzucają jednak dyskusje o podwyżkach stóp procentowych, ale wydaje się, że są podzieleni w tej kwestii.

Kurs głównej pary walutowej spadł poniżej 1,1500 i znalazł się na poziomie widzianym ostatnio w połowie lipca 2020 r. W tym tygodniu euro do dolara zdaje się tracić nieco ponad 1 proc. Kurs GBP/USD z kolei spadł poniżej 1,3400, a brytyjska waluta do USD wydaje się tracić 0,9 proc. Wśród głównych walut świata nie ma takiej, która do USD w tym tygodniu mogłaby zyskiwać.

Metale szlachetne i kryptowaluty z szybkim wzrostem

Bardzo wyraźny wzrost inflacji w USA obudził inwestorów na rynkach metali szlachetnych, gdzie ceny złota czy srebra wyraźnie wzrosły po publikacji CPI. Tylko w tym tygodniu cena srebra mogła wzrosnąć o prawie 5 proc,. powyżej 25 USD za uncję, cena złota zaś zdaje się zwyżkować w tym czasie o niecałe 2,5 proc., docierając w okolice 1860 USD za uncję.

Notowania kryptowalut, jako potencjalnego zabezpieczenia przed inflacją w USA, także zdawały się reagować wzrostami. Bitcoin osiągnął nowy rekord wszech czasów w pobliżu 69 000 USD po publikacji inflacji, zanim spadł do poziomu 63 000 USD. Co spowodowało spadek? Inwestorzy mogli realizować częściowo potencjalne zyski i zastanowili się, co oznaczają najnowsze dane dotyczące cen konsumpcyjnych.

Kryptowaluty wydają się zyskiwać na wartości od lipca z powodu obaw o inflację, gołębich wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych i rosnącej akceptacji rządu oraz regulacji i oczekiwań na ETF. Oczekiwania dotyczące wyższych stóp procentowych mogą jednak zaszkodzić aktywom o wysokiej wycenie ryzyka, w tym bitcoinowi, ponieważ kryptowaluty w dużej mierze prosperowały w środowisku wysokiej inflacji i niskich stóp procentowych.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 Nov 2021 11:25

Czy przyjdzie jeszcze czas na metale szlachetne?

8 Nov 2021 12:02

Ponowny rajd kryptowalut

5 Nov 2021 15:26

Optymistyczne dane z rynku pracy w USA

5 Nov 2021 10:02

Ropa w dół, złoto w górę

4 Nov 2021 12:07

Rekordy na giełdach po decyzji Fed

3 Nov 2021 10:32

Co zrobi Fed i jak to wpłynie na dolara?

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.