Koniec tygodnia z silnym zwrotem w stronę USD

26.02.2021 11:41|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Temat istotnego wzrostu oprocentowania amerykańskiego długu może uderzać w kursy głównych walut notowanych względem dolara. Zarówno w przypadku EUR, jak i GBP obserwować możemy silne zwroty na koniec tygodnia, gdy oprocentowanie 10-latek USA przekroczyło poziom 1,6 proc.

Euro osłabiło się w piątek w kierunku 1,2100 USD, a już w czwartek kurs znalazł się najwyżej od miesiąca (1,2240) w związku z optymizmem związanym z zakończeniem restrykcji i ponownym otwarciem gospodarek w Europie. W tym czasie nasiliły się obawy o opóźnienia w dostawach szczepionki przeciw COVID-19, a dane gospodarcze dały niejednoznaczny obraz tempa ożywienia w strefie euro. Gospodarka Francji skurczyła się o 1,4 proc. w czwartym kwartale, bardziej niż początkowo sądzono. Konsumpcja w gospodarstwach domowych w grudniu spadła również bardziej niż oczekiwano. Lutowa inflacja we Francji okazała się wyższa, niż oczekiwano, podczas gdy w Hiszpanii ceny konsumenckie pozostały bez zmian.

W ubiegłym tygodniu protokół posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pokazał, że urzędnicy zgodzili się, iż inflacja zasadnicza utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i nadal jest daleka od celu banku centralnego, a dalsza aprecjacja euro stanowi ryzyko dla perspektyw inflacji. Przedstawiciele EBC uważają, że rosnące rentowności obligacji mogą zaszkodzić gospodarce, która potrzebuje taniego finansowania. Stąd też wydaje się, że parze EUR/USD może być bardzo trudno przekroczyć poziom 1,23-1,24 w najbliższym czasie. Z kolei szansa na test 1,17-,1,16 staje się coraz większa.

Wracając do kluczowego aktualnie tematu obligacji, gdzie w czwartek pojawiła się istotna fala wyprzedaży, w piątek globalna wyprzedaż obligacji zdaje się spowalniać, a rentowność 10-letnich obligacji USA spadła poniżej 1,5 proc. po osiągnięciu w czwartek ponad rocznego maksimum na poziomie 1,61 proc. Inwestorzy nadal wydają się stawiać na silne ożywienie gospodarcze pobudzane przez dalsze bodźce fiskalne, niskie stopy procentowe pomimo gołębich komentarzy kilku urzędników banku centralnego, w tym przewodniczącego Fed Jerome’a Powella, który stwierdził, że ożywienie gospodarcze pozostaje nierównomierne i wsparcie monetarne jest nadal bardzo potrzebne. Obligacje skarbowe zyskują na wartości od końca stycznia, kiedy Demokraci zdobyli kontrolę nad Senatem USA, w związku z obawami o inflację wynikającymi z silnej aktywności gospodarczej i dalszego wsparcia fiskalnego.

Wydaje się, że szybki wzrost oczekiwań co do ożywienia gospodarczego i wzrostu inflacji mógł chwilowo wystraszyć giełdowe byki, które mogą spodziewać się szybszego zacieśniania monetarnego, niż pierwotnie oczekiwano. Oprocentowanie 10-letnich obligacji USA było już wyższa niż stopa dywidendy dla spółek z indeksu S&P 500. Dalej część inwestorów mogła w swoich portfelach zmniejszać udział ryzykownych akcji na rzecz bezpiecznych obligacji, których cena stała się bardziej atrakcyjna. Niemniej jednak zdaje się, że rentowności na poziomie 1,5 proc. to wciąż za mało, aby w długim terminie przekonać kupujących akcje do przejścia w bezpieczne obligacje na dużą skalę. Stąd też aktualne spadki indeksów mogą być traktowane jako korekta w trendzie wzrostowym.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 Feb 2021 12:48

Rentowności obligacji i ich możliwy wpływ na rynek walutowy

24 Feb 2021 11:21

Funt, złoto i kryptowaluty – ciekawsze rynki końca lutego

23 Feb 2021 11:45

Bezprecedensowe wydarzenia na rynku kryptowalut

22 Feb 2021 12:14

Rosnące rentowności straszą giełdowe byki

19 Feb 2021 16:21

Ropa kończy tydzień z korektą. Funt powyżej 1,40

19 Feb 2021 12:50

Bitcoin z nowym rekordem. Jakie są zagrożenia dla kryptowalut?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.