Kluczowe wydarzenia tygodnia (2-8.12.2019)

02.12.2019 10:47|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Pierwszy tydzień grudnia na rynkach finansowych zapowiada się bardzo ciekawie. Inwestorzy poznają dane z europejskiej i amerykańskiej gospodarki, odbędą się posiedzenia banków centralnych, a także szczyt OPEC, co może przełożyć się na ceny ropy naftowej.

Z racji tego, że najbliższy piątek będzie pierwszym piątkiem nowego miesiąca, to poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy, w tym popularne NFP (non-farm payrolls). Według konsensusu rynkowego stopa bezrobocia miała w listopadzie pozostać na poziomie 3,6 proc., a liczba nowych miejsc pracy w sektorach poza rolnictwem miała wzrosnąć o 180 tys., wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 128 tys. Z kolei średnie wynagrodzenie godzinowe w ujęciu miesięcznym miało wzrosnąć o 0,3 proc., a w ujęciu rocznym o 3 proc. Jeśli dane nie będą się znacząco różnić od konsensusu, to mogą nie mieć one większego wpływu na dolara. Sytuację na rynku pracy powinna łagodzić ostatnia seria obniżek stóp procentowych przez Fed. Dane z amerykańskiego rynku pracy zostaną opublikowane w piątek 6 grudnia o godz. 14:30.

Tymczasem już dziś, w poniedziałek 2 grudnia o godz. 16:00 zostanie opublikowany ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych. Indeks badający koniunkturę w tym sektorze miał w listopadzie znaleźć się ponownie poniżej 50 pkt, co oznacza recesję w przemyśle. Byłby to kolejny odczyt poniżej 50 pkt od września. Jakiekolwiek dane się pojawią, to zdaje się, że Fed w grudniu nie zdecyduje się na dalsze cięcie stóp procentowych. Taki ruch, jeśli wojna handlowa nie zostanie złagodzona, mógłby mieć miejsce w pierwszym kwartale 2020 r.

Przechodząc do banków centralnych, pierwszy swoją decyzję podejmie Bank Rezerwy Australii (RBA). We wtorek 3 grudnia o godz. 4:30 zostanie opublikowana decyzja w sprawie stóp procentowych. Zdaje się, że RBA zostawi główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc., ale ważniejsza od decyzji będzie narracja Banku. Australia to kraj, gdzie nawet wspominano o możliwym QE, zatem tego typu wzmianki mogą prowadzić do ewentualnej dalszej słabości dolara australijskiego (AUD). Rynek nastawia się, że w przyszłym roku stopy procentowe w Australii będą niższe.

Tymczasem w środę 4 grudnia swoją decyzję opublikuje Rada Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Zgodnie z powtarzanymi od miesięcy zapowiedziami, stopy procentowe w Polsce nie powinny ulec zmianie jeszcze przez dłuższy czas.

Bank Kanady również w środę 4 grudnia o godz. 16:00 opublikuje swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada brak zmian i główną stopę procentową na poziomie 1,75 proc. Niemniej jednak luzowanie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych może prowadzić również do podobnego nastawienia w Kanadzie w przyszłym roku.

Tydzień zakończymy spotkaniem OPEC, wokół którego narasta coraz większe napięcie. Pod koniec ubiegłego tygodnia ropa odbiła się od największej tygodniowej straty od początku października, gdy Irak zasygnalizował, że OPEC i sojusznicy rozważą głębsze cięcia produkcji na posiedzeniu w tym tygodniu, wbrew wcześniejszym wypowiedziom OPEC. Zatem wynik posiedzenia może być istotny dla cen ropy.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 Nov 2019 10:44

Zmienność nie rozpieszcza inwestorów

28 Nov 2019 10:40

Jest tak spokojnie, że aż strach – ogromne wyprzedanie VIX futures

27 Nov 2019 10:43

Następne luzowanie ilościowe (QE) w Australii?

26 Nov 2019 10:03

Dolar porzucany przez inwestorów

25 Nov 2019 11:22

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25.11-01.12.2019)

22 Nov 2019 10:01

Najmniej chętnych do kupna dolara od lipca

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.