Jest tak spokojnie, że aż strach – ogromne wyprzedanie VIX futures

28.11.2019 10:40|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dobre nastroje na amerykańskim rynku akcji wywindowały tamtejsze indeksy na kolejne historyczne szczyty. Tym samym hossa, która rozpoczęła się po kryzysie finansowym dekadę temu, wciąż trwa. Inwestorzy są tak spokojni o dalsze wzrosty, że może to przyczyniać się do zwiększenia obaw o ich trwałość.

Mowa o indeksie VIX, który został stworzony przez giełdę Chicago Board Options Exchange (CBOE). Przedstawia on oczekiwaną przez uczestników rynku zmienność w zakresie najbliższych 30 dni. Jest zatem indeksem zmienności. Indeks VIX powstaje na podstawie danych z rynku opcji na amerykański indeks S&P 500. W skrócie VIX może wskazywać na to, jakiej zmienności oczekują inwestorzy w ciągu najbliższych 30 dni na indeksie S&P 500. Jest to również miara ryzyka rynkowego i sentymentu.

W momencie, gdy indeks VIX znajduje się na niskich poziomach, inwestorzy nie spodziewają się dużej zmienności, a zatem i ryzyko inwestycyjne wydaje się mniejsze, wobec braku oczekiwań gwałtownych wzrostów, ale przede wszystkim także i gwałtownych spadków. Niskie wartości indeksu VIX mogą być zatem zachętą dla byków, kupujących akcje. Z kolei wysoka wartość indeksu VIX może wskazywać na oczekiwaną wysoką zmienność. Oznaczać to może zarówno gwałtowne wzrosty, jak i gwałtowne spadki, ponieważ VIX sam z siebie nie wskazuje na kierunek. Niemniej jednak oczekiwana duża zmienność z reguły, patrząc na dane historyczne, zniechęca do utrzymywania akcji, w rezultacie ich ceny spadają wraz z indeksem. Dlatego często jest on nazywany indeksem strachu.

Historyczna relacja indeksu S&P 500 (symbol US500 na platformie Conotoxia) i indeksu VIX pokazuje ujemną korelację. Im VIX niżej, tym S&P 500 wyżej i odwrotnie. Co zatem obecnie się stało, że wspominamy o tym indeksie? Otóż jak wynika z raportu COT, gdzie możemy obserwować pozycjonowanie inwestorów instytucjonalnych na kontrakt na indeks VIX, odnotowano rekordowe pozycje krótkie.

vix
Pozycje długie netto na VIX futures. Źródło: tradingster.com

Może to oznaczać, że niespotykanie dotąd duża część uczestników rynku oczekuje spadku indeksu VIX. To może prowadzić rynek to ogromnego wyprzedania i do momentu, gdzie trudno będzie utrzymać VIX na tak niskich poziomach. W przypadku jakiegokolwiek negatywnego sygnału może dojść do zjawiska short squeeze. Podobne zjawisko miało miejsce na koniec stycznia 2017 r., gdzie inwestorzy bardzo szybko zamykali pozycje krótkie na VIX futures. W tym czasie można było zaobserwować silne spadki na indeksie S&P 500. Czy obecnie jest tak spokojnie, że aż strach?


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 Nov 2019 10:43

Następne luzowanie ilościowe (QE) w Australii?

26 Nov 2019 10:03

Dolar porzucany przez inwestorów

25 Nov 2019 11:22

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25.11-01.12.2019)

22 Nov 2019 10:01

Najmniej chętnych do kupna dolara od lipca

21 Nov 2019 11:09

FOMC i negocjacje handlowe bez większego wpływu na rynek

20 Nov 2019 10:08

Złoty koryguje ostatnią falę aprecjacji

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.