Im gorzej w gospodarce, tym lepiej dla rynków

10.05.2021 12:56|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Hossa na rynkach finansowych wydaje się przyspieszać wraz z… negatywnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Skala rozminięcia się odczytów z oczekiwaniami była największa od lipca 2020 r., mimo to indeksy giełdowe ustanowiły nowe rekordy, a ceny metali przemysłowych wystrzeliły.

Od czasu wielkiego kryzysu finansowego sprzed ponad dekady inwestorzy i rynki zaczęły żyć w czasach absurdu i cieszą się paradoksalnie z tego, że w gospodarce nie dzieje się najlepiej, co oznacza, że stopy procentowe będą niskie dłużej, a program skupu aktywów się nie zmieni. Rynki wyglądają tak, jakby cały czas chciały „gonić króliczka”, ale nie chcą go złapać, bo gdy to się stanie, już nie będzie, za czym gonić. Aktualnie wszystkie rynki dosłownie puchną. Żywność, metale przemysłowe, surowce, akcje, kryptowaluty – wszystko to w nadziei na dalszą stymulację gospodarki, a gdy gospodarka już się poprawi, to nastąpić może wielkie rozczarowanie inwestorów. Stąd przyrost nowych miejsc pracy w USA o 266 tys., a nie o ok. 1 mln, wszystkich ucieszył.

Indeks S&P 500 oraz Dow Jones Industrial Average ustanowiły nowe rekordy wszech czasów, a sam prezydent Joe Biden powiedział po danych z rynku pracy, że amerykańskiej gospodarce nie grozi przegrzanie, czym nawiązał do wcześniejszych słów sekretarz skarbu Janet Yellen, która przez chwilę wypowiadała się w innym tonie. Widmo podwyżek stóp w USA oddaliło się na rok 2023, a oczekiwania inflacyjne poszybowały do poziomów obserwowanych ostatnio w 2006 r. To z kolei, wraz z osłabieniem dolara, mogło pomóc takim rynkom jak złoto i srebro, które wyraźnie zaczęły drożeć. Uncja złota kosztuje obecnie 1836 USD i jest najdroższa od początku lutego. Być może ubiegły tydzień doprowadził do zakończenia korekty notowań złota trwającej od sierpnia 2020 r.

Potężne wzrosty obserwujemy również na rynku kryptowalut. Ether, druga wśród kryptowalut po bitcoinie, pokonał poziom 4 tys. USD. Po niespełna 10 dniach maja skala wzrostów zdaje się już większa niż w jakimkolwiek pełnym miesiącu w historii tego rynku. Uwagę spekulantów z rynku kryptowalut przykuwać może także sytuacja litecoina, który z kolei mógł pokonać opór znajdujący się w rejonie 360 USD i znalazł się na najwyższym poziomie w swojej historii.

Hossa na światowych rynkach zdaje się rosnąć wraz z powiększającymi się programami symulacyjnymi w USA, ale także i na świecie, oraz perspektywą kontynuacji polityki niskich stóp procentowych.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 May 2021 15:56

NFP rozczarowały. Dolar z potężnym ciosem. Złoto w górę

7 May 2021 11:56

Złoto i akcje drożeją. Inwestorzy czekają na NFP

6 May 2021 11:51

Funt czeka na Bank Anglii. Złoto blisko 1800 USD

5 May 2021 12:34

Krótkotrwała korekta na giełdach. Ropa z nadzieją na wzrost popytu

4 May 2021 11:50

Złoto i srebro ze skokowym wzrostem cen

30 Apr 2021 16:39

Tydzień odreagowania na rynku kryptowalut

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.