Globalna poprawa nastrojów na rynkach po kolejnej wypowiedzi Trumpa

26.08.2019 15:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wstrząs, jaki zaserwował inwestorom Donald Trump w piątek wieczorem, przełożył się na poniedziałkowe notowania i spowodował gwałtowne reakcje na rynkach. Obecnie jednak sytuacja zdaje się stabilizować wraz z napływającymi kolejnymi informacjami dotyczącymi relacji USA i Chin.

Kontrakty na amerykańskie indeksy giełdowe pną się w górę. S&P 500 zyskuje 0,61 proc., Dow Jones 0,83 proc., a Nasdaq 100 +0,84 proc. Istotny zwrot obserwujemy również w przypadku walut uważanych za tzw. bezpieczne przystanie. Japoński jen w relacji do dolara amerykańskiego zawrócił z trzyletniego minimum. Wzrósł także kurs pary walutowej EUR/CHF, broniąc wsparcia na poziomie 1,0840. Zdecydowanie cofnęły się również kontrakty terminowe na amerykańskie obligacje oraz spadła cena złota. Na rynkach nie ma już śladu po wcześniejszych zawirowaniach. Uspokojenie wywołało oświadczenie prezydenta Donalda Trumpa, że USA wznawiają rozmowy handlowe z Chinami.

Chińskie media podkreślają jednak, że żadne rozmowy telefoniczne na szczycie nie miały miejsca. „Na podstawie tego, co wiem, najważniejsi negocjatorzy z Chin i USA nie prowadzili rozmów telefonicznych w ostatnich dniach. Obie strony utrzymują kontakt na poziomie technicznym” – powiedział redaktor naczelny Global Times Hu Xijin. Większą uwagę przykuwają jednak słowa Donalda Trumpa.

Optymizm płynący z oświadczenia prezydenta USA przyćmił nawet kolejne fatalne dane z Niemiec, choć one zdawały się wpływać na dzisiejszą słabość euro. Według publikacji z poniedziałku 26 sierpnia Indeks klimatu biznesowego Ifo w Niemczech spadł w sierpniu do 94,3 pkt. Konsensus rynkowy zakładał publikację na poziomie 95,1 pkt. W rezultacie spadku indeksu zobaczyliśmy najniższy odczyt od listopada 2012 r. Podindeks oczekiwań biznesowych spadł do 91,3 z 92,1 w lipcu. Z kolei wskaźnik bieżących warunków spadł do 97,3 z 99,6 pkt. w poprzednim miesiącu.

Wiele wskazuje na to, że nadal głównym rozgrywającym na rynkach finansowych pozostanie prezydent USA, który nastroje może popsuć lub poprawić jednym tweetem. Stąd nadal warto być czujnym i zwracać uwagę na to, jak zachowują się amerykańskie indeksy giełdowe, jen oraz frank, gdyż na tych rynkach zmienność może nadal być podwyższona.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Aug 2019 10:14

Trump znów zatrząsł rynkami

23 Aug 2019 15:20

Kluczowe wydarzenia tygodnia (26-30 sierpnia)

23 Aug 2019 12:49

Co powie szef Rezerwy Federalnej?

23 Aug 2019 10:14

Dolar nowozelandzki liderem wzrostów

22 Aug 2019 16:08

Złoty wciąż pod presją. RPP nie widziała przesłanek, by podnieść stopy procentowe

22 Aug 2019 13:13

Złoto – rynek, na który trzeba uważać

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.