Giełdy i ropa ponownie w górę. Dziś Joe Biden zostanie 46. prezydentem USA

20.01.2021 11:25|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe, ale także i europejskie indeksy giełdowe wydają się piąć w górę, a wtóruje temu wzrost cen ropy naftowej oraz złota i srebra. Za nami wystąpienie Janet Yellen oraz oczekiwania na inaugurację zaprzysiężenia 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Rynek oczekuje, że Joe Biden, który przejmie po Donaldzie Trumpie władzę w najpotężniejszej gospodarce świata, w swoim inauguracyjnym przemówieniu przedstawi więcej szczegółów na temat planu stymulacyjnego dla gospodarki USA o wstępnej wartości 1,9 biliona dolarów. Kluczowe mogą być też odniesienia do polityki międzynarodowej, stosunków z Chinami czy polityki wewnętrznej, w tym fiskalnej.

Yellen: Najlepszy czas na działanie z rozmachem

Joe Biden i nominowana na sekretarz skarbu Janet Yellen prawdopodobnie zrobią, co w ich mocy, aby wspomniany plan ratunkowy dla amerykańskiej gospodarki wszedł w życie i zyskał niezbędne poparcie.

We wtorek Janet Yellen przekonywała senacką komisję do tego, że nie ma lepszego czasu na wielkie działania niż teraz. Powód: bardzo niskie stopy procentowe i niskie koszty obsługi długu wraz z popytem na ten dług i pomocą Rezerwy Federalnej. Yellen przewiduje, iż stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez kilka lat, co sprawia, że jest to odpowiedni czas na zwiększenie długu w celu wsparcia gospodarki. Była przewodnicząca Rezerwy Federalnej w kontekście rynku walutowego i dolara dodała, że Stany Zjednoczone nie będą szukać słabszego kursu walutowego, aby uzyskać przewagę nad innymi krajami, a jeśli zostanie już sekretarzem skarbu Stanów Zjednoczonych, będzie przeciwdziałać wszelkim posunięciom innych krajów, aby realizować taką strategię. Innymi słowy, kto zdaniem USA osłabia własną walutę celem osiągnięcia korzyści, naraża się na karę. Tym samym jeśli inne kraje, zwłaszcza azjatyckie, przestaną celowo osłabiać swoje waluty, to umocnią się do USD, a tym samym dolar może się osłabić.

KE o zalecanym tempie szczepień

W Europie indeksy giełdowe notowane są na zielono. Z jednej strony może się tak dziać ze względu na wczorajsze wystąpienie Yellen, bo szybszy wzrost w USA, to większy eksport towarów z Europy. Z drugiej strony powodem może być fakt, że zniknęły obawy związane z niepewnością polityczną we Włoszech po tym, jak włoski premier Giuseppe Conte uzyskał wotum zaufania, które pozwoliło mu pozostać na stanowisku.

Tymczasem Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do przyspieszenia wprowadzenia szczepień w całej UE, mówiąc, że do marca tego roku powinny one dążyć do zaszczepienia co najmniej 80 proc. pracowników służby zdrowia i obywateli powyżej 80. roku życia, a do lata tego roku co najmniej 70 proc. całej swojej populacji.

Ropa o 1 proc. w górę

Ceny ropy wzrosły w środę, zarówno odmiany WTI, jak i Brent o prawie 1 proc., do odpowiednio 53,41 dolarów za baryłkę i 56,37 dolarów za baryłkę. Inwestorzy liczą na to, że zaproponowany przez Joe Bidena pakiet stymulacyjny zwiększy w USA popyt na paliwa.

Oczekuje się, że produkcja ropy w Libii spadnie o 200 tys. baryłek dziennie, ponieważ niektóre z jej pól naftowych będą wyłączone z eksploatacji, co zapowiedziała państwowa spółka National Oil. Ograniczeniem tego wzrostu były obawy o wzrost COVID-19, szczególnie w Azji. Pekin zintensyfikował działania, gdy w ciągu trzech tygodni odnotował największy dzienny skok nowych przypadków zakażeń. W tym czasie agencja IEA obniżyła prognozę popytu na ropę na 2021 r. do 96,6 mln baryłek, co oznacza spadek o 0,3 mln baryłek w stosunku do wcześniejszych szacunków.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 Jan 2021 11:54

Oto, co dziś powie Janet Yellen

18 Jan 2021 11:35

Rynek czeka na wystąpienie Janet Yellen

15 Jan 2021 15:13

Dolar zwycięzcą tygodnia

15 Jan 2021 11:35

Czy kurs EUR/USD uległ większej korekcie?

14 Jan 2021 11:42

Czy akcje w USA są drogie?

13 Jan 2021 10:57

Funt szybko zyskuje po słowach szefa Banku Anglii

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.