Fed będzie wspierać rynki. Dolar słabnie – czy na długo?

26.11.2020 09:51|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Oczekiwania na szczepionkę oraz zapewnienia Rezerwy Federalnej o wspieraniu amerykańskiej gospodarki wydają się wpływać na poprawę sentymentu na szerokim rynku, ale mogą osłabić dolara.

Kurs pary AUD/USD znajduje się przy najwyższym poziomie od 3 miesięcy, z kolei kurs NZD/USD znajduje się na najwyższym poziomie od 30 miesięcy, a kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrósł do poziomu ostatnio obserwowanego we wrześniu, zbliżając się do 1,1950. W konsekwencji kontrakt na indeks dolara amerykańskiego wydaje się coraz bardziej zbliżać do poziomów, które ostatnio obserwowaliśmy w maju 2018 r. Na fali tego szerokiego wycofywania się z amerykańskiej waluty zyskiwać może także złoty. Kurs USD/PLN spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch miesięcy, testując rejon potencjalnego wsparcia 3,73 PLN.

Z publikacji protokołu ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które odbyło się 4-5 listopada, wynika, że Fed zobowiązał się dalszego wspierania gospodarki Stanów Zjednoczonych przy pomocy i wykorzystaniu wszystkich dostępnych narzędzi, jakie posiada.

Fed zaznaczył, że poprawiła się zarówno aktywność gospodarcza, jak i zatrudnienie, niemniej jednak dalsza ścieżka rozwoju gospodarki USA będzie w dużej mierze zależeć od epidemii. Tym samym Rezerwa Federalna zapewniła, że gdy zajdzie taka potrzeba, będzie w stanie prowadzić jeszcze bardziej akomodacyjną politykę monetarną. Może to uczynić poprzez zwiększenie skali zakupów lub poprzez zakup większej ilości obligacji o dłuższym terminie zapadalności. Fed ma również możliwość wprowadzenia zmian w czasie trwania programu skupu aktywów bez zmian jego wielkości i struktury.

Decydenci dodali, że przed podwyżką stóp procentowych zechcą najpierw zmniejszać QE. Aktualnie Fed kupuje miesięcznie obligacje skarbowe i papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką na kwotę 120 mld USD. Przedział dla stopy funduszy federalnych wynosi nadal 0-0,25 proc.

W kontekście notowań dolara amerykańskiego warto zwrócić uwagę na pozycjonowanie inwestorów instytucjonalnych na kontraktach terminowych. Pod koniec września, jak wynika z raportu Commitments of Traders, został osiągnięty najniższy poziom dla pozycji długich netto równy -9146 kontraktów. Od tamtego czasu wartość ta zaczęła rosnąć do 741 kontraktów. Obecnie wydaje się, że nawet gdyby cena spadła poniżej ostatnich minimów, to trudno byłoby przebić minimum w pozycjonowaniu. Innymi słowy, może być mało chętnych do gry na dalszy spadek USD. Jeśli w konsekwencji powstałaby dywergencja między pozycjonowaniem a ceną, to mogłoby to oznaczać, że dolar mógłby wkrótce zacząć odrabiać straty.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 Nov 2020 11:13

Ceny ropy i złota podążyły w przeciwnych kierunkach

24 Nov 2020 11:13

Szaleństwo na altcoinach. Bitcoin blisko 19000 USD

23 Nov 2020 10:56

Optymizm na rynkach mimo fatalnych danych

20 Nov 2020 16:12

Ropa naftowa drożeje trzeci tydzień z rzędu. Gaz z silnym spadkiem

20 Nov 2020 10:29

Akcje biją rekordy popularności. Inwestorzy odwrócili się od złota

19 Nov 2020 11:26

Bieżące problemy przyćmiewają sukces szczepionek. Banki centralne przyjdą z pomocą?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.