Dane o inflacji w USA ważne dla kursu dolara i cen złota

11.01.2022 09:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Indeks dolara ustabilizował się we wtorek w pobliżu poziomu 96 pkt, a kurs głównej pary walutowej EUR/USD znajduje się nadal w okolicach 1,1330. Inwestorzy zdają się oczekiwać na kluczowe dane dotyczące inflacji w USA, które mają ukierunkować perspektywy polityki monetarnej.

Rynki mogą oczekiwać również dalszego jastrzębiego komentarza prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, który będzie zeznawał przed Senatem, a także innych urzędników Fed, którzy mają przemawiać podczas oddzielnych wydarzeń.

Goldman Sachs widzi cztery podwyżki stóp

Oczekuje się, że podstawowy wskaźnik inflacji CPI w USA, którego publikacja przewidziana jest na środę, wzrósł w grudniu do 5,4 proc. z poziomu 4,9 proc. w poprzednim miesiącu.

Rentowność 10-letnich obligacji USA w poniedziałek była najwyższa od niemal dwóch lat, przekraczając poziom 1,8 proc. Może to wynikać z rosnących oczekiwań na agresywne zacieśnianie polityki przez amerykański bank centralny USA. Goldman Sachs oczekuje, że Fed podniesie stopy cztery razy w tym roku i rozpocznie redukcję swojego bilansu już w lipcu.

Spadkowy początek stycznia dla bitcoina

Wzrost rentowności amerykańskich obligacji może wpływać na wycenę tradycyjnych aktywów, np. złota, oraz bardziej ryzykownych, jak akcje czy kryptowaluty. Uncja złota kosztuje ok. 1800 USD, a dane o inflacji mogą wpłynąć na cenę kruszcu, który stanowi zabezpieczenie przed rosnącymi cenami w gospodarce.

Na rynku kryptowalut bitcoin próbuje obronić poziom 40 tys. USD po nagłym spadku poniżej tej bariery i równie szybkim powrocie. Od początku stycznia BTC zdaje się tracić na wartości ponad 11 proc. Z kolei od listopadowego szczytu w rejonie 69 tys. USD skala spadków to już ponad 40 proc.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 Jan 2022 12:17

Jen od 5 lat nie był tak słaby w relacji z dolarem

3 Jan 2022 9:29

Złoto na fali wznoszącej

30 Dec 2021 9:53

70. rekord S&P 500 w tym roku

29 Dec 2021 11:01

Ropa najdroższa od miesiąca

28 Dec 2021 10:02

Nowy rekord na amerykańskiej giełdzie

27 Dec 2021 10:27

Loty odwołane, cena ropy spada

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.